Časté dotazy - kontaktní čočky

V této sekci se dozvíte nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na téma kontaktních čoček.

Nejčastější dotazy a odpovědi na téma kontaktních čoček

Od kolika let mohu začít nosit kontaktní čočky?

Nošení kontaktních čoček není limitováno věkem. Kontaktní čočky nosí jak malé děti, tak i lidé velmi pokročilého věku. Jen je potřeba naučit se kontaktní čočky nasazovat a následně vyjímat. Neméně důležitou činností je dodržování správné hygieny a péče o kontaktní čočky.

Jaký je rozdíl mezi pravou a levou kontaktní čočkou?

Žádný rozdíl mezi čočkou určenou na pravé oko a čočkou určenou na levé oko není. Můžete si tedy zakoupit jednu krabičku kontaktních čoček a čočky z ní používat pro obě oči, za předpokladu, že na každé oko potřebujete stejnou dioptrii.

Znám dioptrie z brýlí, lze stejné použít na kontaktní čočky?

Naměřené dioptrie z brýlí se obvykle nemusejí shodovat s dioptriemi na kontaktních čočkách. To je patrné hlavně u vyšších hodnot. Kontaktní čočka je oku blíž než brýle a to vede k posunu hodnoty dioptrické korekce.
Ke kontaktním čočkám je potřeba znát ještě jeden neméně důležitý parametr. Tím je zakřivení rohovky, kterému by mělo odpovídat zakřivení kontaktních čočky. Zakřivení i správné dioptrie nejlépe určí oční specialista (optometrista, kontaktolog).

Ovlivňují barevné kontaktní čočky naše barevné vidění?

Naše oko vnímá svět pomocí černé zorničky, kterou máme uprostřed různobarevné duhovky. Barevné kontaktní čočky jsou uprostřed čiré, a proto mění barvu pouze duhovce. Naše vidění tak zůstává bez změny.

Za snížených světelných podmínek se může stát, že se naše zornička roztáhne, a naše vidění tak přece jenom mírně ovlivněno bude.

Čirá část barevných čoček je ovšem všemi výrobci nastavena tak, aby vyhovovala naprosté většině uživatelů.

Mohou kontaktní čočky vypadnout z očí?

Při správné volbě (zakřivení) a aplikaci by měly čočky zůstat na svém místě téměř pořád. I ve vzácných případech, kdy se kontaktní čočka posune ze své polohy, zůstane na Vašich očích, dokud ji neposunete zpět.

Jak pečovat o kontaktní čočky?

Péče o kontaktní čočky je jednoduchá a není s nimi žádná práce. Dnešní opakovaně použitelné měkké čočky vyžadují pouze jeden druh roztoku pro mytí, oplachování a uchování.

Před uložením čočky do roztoku je vhodné čočku lehce promnout bříškem prstu. Pomůže se tak lepšímu odstranění depozit (usazenin).

Veškeré jednodenní kontaktní čočky nepotřebují vůbec žádné čištění. Jednoduše se na konci každého dne vyhodí do koše.

Na kolik dní mi vystačí balení čoček?

Počet kusů v balení vždy označuje počet kusů (nikoli párů) kontaktních čoček. V případě, že máte na obou očích stejnou korekci, platí:

  • Balení 30ti jednodenních čoček vystačí na 15 dní.
  • Balení 6ti měsíčních vystačí na 3 měsíce.

Alergie a čočky. Jde to dohromady?

Sezonní alergie není pro nošení kontaktních čoček překážkou. Když o ně správně pečujete.

  • Zkraťte dobu, po kterou čočky přes den nosíte.
  • Poraďte se s kontaktologem, jaký roztok zvolit v době nejsilnějších alergií.
  • Když je alergie nejhorší, sáhněte po jednodenních čočkách. Mnohé zahraniční studie potvrzují, že zvládání alergických příznaků je s jednodenními čočkami snazší.
  • Používejte oční kapky, které zmírňují alergické projevy a lze je aplikovat na nasazené kontaktní čočky.

Je vhodné používat kontaktní čočky při koupání?

Použití kontaktních čoček při koupání (například moře, řeka, rybník a jiné nádrže vč. plaveckých bazénů) je pro zdraví Vašich očí skutečně rizikové. Kontaktní čočky by správně neměly přijít do styku ani s vodou z vodovodu. Pokud Vám do očí spadne pár kapek, nic se neděje. Pokud pod vodou otevřete oči, čočky vyjměte do 10-15 minut od vynoření a pak již nenoste. V případě mořské vody může dojít k přilepení čoček k vrchní vrstvě rohovky.

Je spolehlivé kupovat si na internetu kontaktní čočky?

Stejně jako v jiných oborech se i v případě kontaktních čoček může stát, že narazíte na nesolidní firmu. Můžete tak dostat výrobky, které nejsou určené pro český trh, jsou těsně před dobou expirace nebo je dostanete za mnohem delší čas, než slibuje dodací lhůta. Proto je dobré si pro nákup kontaktních čoček zvolit solidní a známý internetový obchod. Stačí se na stránkách obchodu trochu rozkoukat a lehce poznáte, o jak kvalitní obchod se jedná.

Kapky do očí se aplikují před nebo po nasazení kontaktní čočky?

Užívání očních kapek není nijak závislé na užívání kontaktních čoček. Kapky do očí se tedy mohou používat i bez nošení kontaktních čoček. Jedná se totiž o "umělé slzy" které zvlhčují a chrání oči.

U uživatele kontaktních čoček je vhodné aby vysoce viskózní kapky aplikoval před nasazením čoček. Umožní se tak rozprostření kapek po celém oku. U neviskózních kapek je jejich aplikace možná i po nasazení čočky.

Další články o kontaktních čočkách