Jak se zorientovat v předpisu na brýle?

Chcete přes brýle objednané online perfektně vidět? Pak byste měli znát své aktuální parametry (dioptrie), které najdete na svém předpisu, kartičce od optika příp. ve své lékařské zprávě. Jestli neznáte své aktuální parametry, můžete si nechat vyšetřit zrak u svého očního lékaře neboli oftalmologa. Většina očních lékařů má smlouvy se zdravotními pojišťovnami, vyšetření tedy bývá bezplatné (více informací vám poskytne vaše zdravotní pojišťovna). Další možností je přeměření dioptrií v klasické optice, které bývá zpoplatněno.

Tady je malá ukázka toho, jak může váš poukaz na dioptrické brýle vypadat. Formulářů, kam mohou lékaři a optici zapsat vaše parametry, ovšem existuje mnoho. Proto je důležité koukat na zkratky značící jednotlivé parametry očí.

Vždy si dávejte pozor na správné zadání parametrů pro pravé a levé oko. Nejčastěji bývají uvedeny hodnoty pro pravé oko a poté pro levé, není to ale pravidlo a vše záleží jen na vašem lékaři či optikovi.


Předpis od očního specialisty

Co jaká zkratka znamená?

SPH - hodnota sférických dioptrií

Zkratka SPH, příp. D. nebo Dp., označuje vaši dioptrii, která má buď minusovou hodnotu (často značena symbolem |=| rovnítka), nebo plusovou hodnotu. Na svém předpisu můžete najít též hodnotu 0.00, text „plan“ příp. prázdné políčko. Pak je hodnota vaší sférické dioptrie nulová a 0.00 si vyberete i v objednávkovém formuláři.
V našem vzorovém předpisu má SPH hodnotu –0.75 pro pravé i levé oko.

Pokud žádné dioptrie nepotřebujete a rádi byste nosili brýle jako módní doplněk, vyberte si nulové dioptrie.


CYL - cylindr

CYL označuje tzv. cylindr, který koriguje nerovnoměrné zakřivení rohovky, tzv. astigmatismus. Často bývá uveden také v kolonce "Cylindr - Dp". Jestli na vašem předpisu žádná hodnota pro cylindr není, do objednávkového formuláře zadejte 0.
Podle našeho vzorového předpisu byste zadali hodnotu –1.00 pro cylindr na pravé oko a –0.50 pro cylindr na levé oko.


AX - osa cylindru

Osa AX udává polohu cylindru a je na předpisu uvedena jen v případě, že máte astigmatismus. Osa cylindru je uváděna ve stupních, může mít hodnotu od 1 do 180 a často bývá označena pouze jako „osa“. Jestli na vašem předpisu žádná hodnota není, pak v objednávce zadejte 0.00.
Podle našeho vzorového předpisu byste zadali hodnotu 35 pro osu pravého oka a 120 pro osu levého oka.


ADD - adice

ADD najdete na předpisu pouze tehdy, pokud potřebujete multifokální brýle. Jedná se o adici, která vyjadřuje rozdíl mezi hodnotou dioptrie potřebné na dálku a hodnotou dioptrie potřebné na blízko. Pokud na vašem předpisu tuto hodnotu nemáte, vyberte si klasické jednoohniskové brýlové čočky.
V našem vzorovém receptu má adice hodnotu 2.50 pro pravé i levé oko.


PD - vzdálenost zorniček

PD neboli pupillary distance označuje vzdálenost zorniček, která je důležitá pro správné vycentrování vašich brýlových čoček. V našem formuláři je potřeba zadávat PD pro pravé a levé oko zvlášť. Ideální tedy je, když máte na svém předpisu hodnoty pro PD pravého a levého oka odděleně. Vzdálenost je v tomto případě měřena od kořene nosu k zorničce a nejčastěji se pohybuje mezi 28 – 35 milimetry.
Ve svém předpisu také můžete mít zadané pouze jedno číslo, které udává vzdálenost od zornice k zornici a nejčastěji se pohybuje v rozmezí 55 - 70 mm. Pokud toto číslo vydělíte dvěma, dostanete vzdálenost zorničky pro pravé a levé oko, kterou jednoduše zadáte do našeho objednávkového formuláře.
Jestli na předpisu není žádná zmínka o PD, použijte pro měření naše pravítko .
PD hodnotu najdete nejčastěji zadanou mimo ostatní parametry ve zkratce PD-P (pravé oko) a PD-L (levé oko). Setkat se ale můžete také s angličtinou a zkratkami PD-R (right = pravé oko) a PD-L (left = levé oko), příp. s latinou a zkratkami PD-D (dexter = pravé oko) a PD-S (siniter = levé oko).
Podle našeho vzorového předpisu byste zadali hodnotu 31 pro pravé oko a 30 pro levé oko.

Když si nebudete s čímkoliv jisti, napište nám na info@cocky-optika.cz a klidně připojte svůj předpis na brýle. Rádi vám se správným vyplněním parametrů pomůžeme.

Komentáře (26)

Máte nějaké otázky nebo názor?
Gabriela

Dobrý den, potřebovala bych prosím poradit. Mám multifokální brýle na blízku +2,75 a na dálku + 1. Jaké čočky by byly vhodné. Děkuji

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle zápisu byste měla mít ke korekci zraku čočky s hodnotou dioptrie +1,00 a adice +1,75. Ovšem správně byste měla mít čočky před nákupem na internetu odborně aplikované. Vyhnete se tak nevhodné investici, kterou by se nákup na internetu mohl stát, protože na nevhodný výběr čoček nebo jejich parametrů není možné uplatnit reklamaci. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Jiří Papiorek

Dobrý den, mám na čtení +2,75 do dálky vidím. Jaká by byla addice pro multifokalní brýle? Děkuji

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Máte-li naměřené hodnoty pouze na blízko, budete potřebovat klasické sférické kontaktní čočky. Abychom však předešli případnému nedorozumění, rádi bychom Vás požádali o zaslání aktuálního brýlového předpisu od očního specialisty. Děkujeme Vám za pochopení. Prozatím Vám přejeme hezký den.

František Hrabánek

Mohu poslat zprávu od očního lékaře pro vysvětlení? Děkuji za odpověď

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Fotku zprávy nám můžete zaslat na e-mail: info@cocky-optika.cz. Prozatím Vám přejeme hezký den.

Anet

Dobrý den, dnes jsem byla na vyšetření u oftamologa, bohužel se nevyznám v lékřské zprávě. PO - 0,75 6/6 AR -1,25-0,25 31 TNO cor 19/18mmhg 569/541 CCT LO -1,0-0,5 170 6/6 AR -1,5-0,5 179 Kolik mám tedy dioptrií ? Minulý rok jsem měla naměřeno LO- -1,75 a PO - 1,25 Děkuji za odpoveď :)

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Abychom předešli nedorozumění, rádi bychom Vás požádali o zaslání kopie předpisu na e-mail info@cocky-optika.cz. Jakmile budeme mít předpis k dispozici, rádi Vám poradíme. Prozatím Vám přejeme hezký den.

Nikol

Dobrý den, V předpisu na kontaktní čočky mám danou osu cylindru 119, znamená to tedy že si můžu do objednávky osu 120? Protože jinak nemohu pokračovat v objednávce. Děkuji

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Ano, hodnoty os se zaokrouhlují dle matematických pravidel na celé desítky. Torické (astigmatické) čočky se vyrábějí v omezeném rozsahu a často je nutné brýlové dioptrické hodnoty pro nákup čoček upravit. Pokud byste chtěla Vaše brýlové hodnoty zkontrolovat, napište nám je, rádi Vám pomůžeme. Prozatím Vám přejeme pěkný den.

Roman Martynek

Dobrý den Mám dotaz ohledně že byl očnímu lékaři po 11let na kontrolu a přes cylindrické jsem neviděl a silné dioptrií -13 P oko a levé -12. 2012 jsem měl dioptrické brýle -7,5na prave a levé -8,5.

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Abychom Vám mohli lépe poradit, potřebovali bychom znát aktuální brýlový zápis. Zmiňujete cylindrické hodnoty, ale uvádíte pouze sférické dioptrické hodnoty. Jestliže se v zápise příliš neorientujete, pošlete nám prosím fotografii zápisu měření na info@cocky-optika.cz. Nebo brýlové dioptrické hodnoty opište do dalšího komentáře a lépe popište situaci, rádi Vám poté pomůžeme. Děkujeme Vám za pochopení. Hezký den.

Tereza

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je normální, že se vzdálenost zornic proměňuje, nedávno jsem dostala nový předpis na brýle a vzdálenost se od toho předešlého liší, což mě překvapilo. Mohla by tato případně špatně naměřená vzdálenost vést ke zkreslení objektů a vyboulení předmětů při čtení na blízko?

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. U dospělého by se tato hodnota měnit neměla. Rozdíl by však mohl nastat v případě, že jste měla korekci na dálku a nyní na blízko. Rádi bychom Vás požádali o zaslání brýlového předpisu na e-mail info@cocky-optika.cz, abychom mohli vše zkontrolovat. Máte-li k dispozici původní i nový předpis, pošlete prosím oba. Děkujeme a prozatím Vám přejeme hezký den.

Zdeněk Janda

Dobrý den, prosím o radu jaké dioptrie a cylindry vychází z tohoto zápisu: VOP: 1,0 s -0,5 cyl - 1,0 ax 95 st. VOL: 1 s -0,25 cyl -2,0 ax 95 st. tento zápis mám z oční kliniky, optik mi ale pak při výrobě brýlí naměřil cylindr -1,25 na levém oku a -1,0 na pravém oku a na brýle se mi nedaří zvyknout Mockrát děkuji za info S pozdravem Zdeněk

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Je nám velmi líto, že si na nové brýle nemůžete zvyknout. U korekce astigmatismu je to, bohužel, častý jev. Zvláště, pokud se nedocházelo na pravidelné kontroly nebo se refrakční vada odhalila již v pokročilejší fázi a mozek se neuměl s plnou korekcí zraku okamžitě vyrovnat. V takových případech je návyk na korekci zdlouhavější. Jestliže Vám na oční klinice stanovovali oční vadu jak s pomocí přístroje, tak s pomocí zkušební skříně, pak by se mělo vycházet podkladů oční kliniky. V takovém případě byste ke korekci pravého oka potřeboval torickou (astigmatickou) čočku s hodnotou dioptrie -0,50, cylindru -0,75 a osy 100°. Ke korekci levého oka byste pak potřeboval torickou čočku s hodnotou dioptrie -0,25, cylindru -1,75 a osy 100°.
Jestliže jste však měl z oční kliniky pouze přístrojové vyšetření, pak je běžný postup takový, že optrometrista upřesní korekci pomocí zkušební skříně. Pakliže bychom měli vycházet z údajů od optometristy, pak byste ke korekci pravého oka potřeboval torickou čočku s hodnotou dioptrie -0,50, cylindru -0,75 a osy 100°. Ke korekci levého oka byste pak potřeboval torickou čočku s hodnotou dioptrie -0,25, cylindru -1,25 a osy 100°. Rozdíl by tak byl v dioptrických hodnotách pro levé oko.
Takto na dálku Vám bohužel nemůžeme doporučit nic konkrétního, neboť si nejsme jisti, ze kterých dioptrických hodnot máme vycházet. Můžeme Vám nabídnout jedno řešení, a to koupi kontaktních čoček TopVue Premium for Astigmatism. Jak jsme psali, tak hodnoty pro pravé oko by měly být stejné. Ke korekci levého oka byste si koupil obě výše uvedené možnosti. Při zkoušení byste pak vyhodnotil, která dioptrická kombinace je pro Vaše levé oko příjemnější. Protože jde o čtrnáctidenní čočky, nezapomeňte si k čočkám koupit i roztok, se kterým budete o čočky pečovat např. Laim-Care. Protože budete testovat 3 ks čoček, zvažte koupi ještě jednoho pouzdra, abyste měl třetí čočku kam uložit. V případě, že využijete naše řešení, mějte prosím na paměti, že torické (astigmatické) čočky mají na pozici 6. hodiny malou orientační značku. Pokud čočku budete nasazovat se značkou ve správné pozici, čočka se usadí rychleji. Vždy ale počkejte alespoň 20 minut. Dále bychom Vás chtěli informovat, že u značky TopVue funguje služba Garance vrácení peněz. Pokud Vám čočky z nějakého důvodu nebudou vyhovovat a budete splňovat podmínky služby, můžete ji využít a Vaše investice se Vám vrátí. Pokud byste měl další otázky, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.
MARTIN

dobrý den mám prosbu na katedře optika mi změřily zrak...výsledky jsou sph p a l +0.75...cyl P a L 0.75...axis P 15 L 9 add P a L 1:25 budu si ted koukat po brýlých ale do té doby bych si chtěl koupit obyčejné dioptrické brýle znamená to podle těchto parametrů že potřebuji brýle n ačtení s označením + 1:50 mnohokrát děkuji

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Bohužel u některých hodnot neuvádíte znaménka. Abychom si byli jisti a mohli Vám správně poradit, požádali bychom Vás o zaslání brýlového předpisu na e-mail info@cocky-optika.cz. Předem Vám děkujeme. Prozatím Vám přejeme hezký den.

Šárka Vlková

Dobrý d, ráda bych požádala o radu, dnes mi byly změřeny v nemocnici tyto hodnoty - opisuji ze zprávy: VOP 0,8 s -6,0//-1,0/35 J.č. 1,0 nat. A- NT16 mm Hg VOL 0,9 (+2) s -7,0//-0,5/0 J.č. 1,0 nat. A- NT19 mm Hg AR OP -6,0//-0,75/32 OL -7,0//-0,5/12 Přitom u mé oční doktory na konci roku naměřeno: OP -6,75=-0,25/10 stupňů a OL -7,25=-0,25/30 stupňů tak nějak si nevím rady asi s brýlovou korekcí ani s čočkami, prosím o radu, předem děkuji!

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Pro výpočet jsme vycházeli z posledního měření, tedy z nemocnice. Jestliže s kontaktními čočkami začínáte, doporučili bychom Vám nejprve čočky jednodenní. Ty jsou pro začátečníky ideální volbou. V případě, že začátečník poškodí čočku v důsledku začátečnické neobratnosti, finanční ztráta není tak velká, jako v případě ztráty čočky měsíční. Ke korekci pravého oka budete potřebovat torickou (astigmatickou) čočku např. 1 Day Acuvue Moist for Astigmatism s hodnotou dioptrie -5,50, cylindru -0,75 a osy 30°. Ke korekci levého oka Vám pak postačí sférická čočka např. 1 Day Acuvue Moist s hodnotou dioptrie -6,75. Správně byste však měla mít čočky před nákupem na internetu odborně aplikované. Na nevhodný výběr čoček totiž není možné uplatnit reklamaci. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.
Lucie Kašparová

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu při objednávce kontaktních čoček. Torické čočky nosím už léta, poslední které jsem u Vás objednávala měly hodnoty: P: - 4,50, CYL - 0,75, OSA 100° L: - 4,50 CYL - 0,75, OSA 110°. V nejnovější předpisu na brýle od očního lékaře mám hodnoty: P: - 5,25, CYL - 0,5, OSA 110° L: - 5,50 (bez cylindru). Když jsem prošla všechny torické čočky, které nabízíte, zjistila jsem, že se všechny vyrábí až od cylindru - 0,75. Znamená to, že si mohu objednat obě čočky bez jakýchkoli cylindrů tzv. že již nemusí být torické? Několik let nosím torické čočky SofLens od Bausch&Lomb, je k nim nějaká netorická altervativa? A pokud bych přeci jen na pravé oko objednávala torickou čočku, mohu k ní objednat na levé oko klasickou (netorickou)? Nosí se i takto? Moc děkuji za Vaši odpověď a objasnění. S přáním hezkého dne, Lucie Kašparová

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Opravdu je to tak, jak píšete. Torické kontaktní čočky se vyrábějí v omezeném rozsahu s hodnotami cylindru počínaje -0,75. Je-li hodnota cylindru nižší, je nutný přepočet na sféru. Ke korekci zraku obou očí Vám tak budou postačovat klasické sférické čočky. Navíc je nutné od hodnot dioptrie -3,50 resp. +3,25 upravit hodnoty dle sférické vrcholové lámavosti. Shodou okolností tak budete po úpravě pro pravé i levé oko potřebovat čočku s dioptrií -5,25. Z našeho sortimentu měsíčních hydrogelových čoček (které jste nyní nosila) bychom Vám mohli nabídnout např. SofLens 59 od Bausch & Lomb nebo Proclear Sphere od výrobce Coopervision. Správně by ovšem měla každá re-aplikace probíhat u očního specialisty. Ten Vám na základě parametrů očí, Vašich požadavků a preferencí doporučí vhodné čočky. Rozhodnete-li se vybrat si čočky sama, mějte na paměti, že na nevhodný výběr čoček nebo jejich parametrů nelze uplatnit eventuální reklamaci. Případně bychom Vám mohli nabídnout čočky TopVue Plus. Vybraná balení čoček TopVue totiž disponují službou Garance vrácení peněz. Nebudou-li Vám čočky vyhovovat, můžete je vrátit a nepřijdete o svou investici. Pokud byste měla další otázky, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám poradíme. Hezký den.
Jana Netolická

Dobrý den, mohu se prosím zeptat, jaké čočky mám zvolit při předpisu na brýle: P: SPH - 4,00, CYL +0,50, OSA 140°, L: SPH - 3,50, CYL +0,75, OSA 75°? Děkuji, Jana Netolická

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle zápisu trpíte astigmatismem, na pravém oku je však hodnota cylindru prozatím příliš nízká a bude potřeba ji převést na sféru. Navíc uvádíte kladné hodnoty cylindrů. Torické (astigmatické) čočky se však vyrábějí v omezeném rozsahu a pouze se zápornými cylindry. Bude tedy nutné kladné hodnoty převést na záporné a tento přepočet bude mít vliv na celý zápis. Pokud by byly hodnoty cylindrů záporné nebo bylo v zápise =, byl by přepočet jiný. Pro pravé oko budete potřebovat sférickou čočku s hodnotou dioptrie -3,50. Pro levé oko budete potřebovat torickou (astigmatickou) čočku s hodnotou dioptrie -2,75, cylindru -0,75 a osy 165°. Správně byste měla mít čočky vybrané a odborně aplikované očním specialistou. Ten Vám na základě parametrů očí, Vašich potřeb a preferencí navrhne vhodné kontaktní čočky. Dle zkoušky také může doladit korekci nebo změnit čočky. Rozhodnete-li se vybrat si čočky sama, mějte na paměti, že na nevhodné čočky nebo jejich parametry nelze uplatnit případnou reklamaci. V takovém případě bychom Vám z našeho sortimentu mohli nabídnout čočky TopVue Air (pro pravé oko), resp. TopVue Air for Astigmatism (pro levé oko) se službou Garance vrácení peněz. Čočky můžete vyzkoušet a pokud Vám nebudou vyhovovat, můžete je za podmínek uvedených v prokliku vrátit. Nezapomeňte, že se jedná o měsíční čočky, budete k nim tedy potřebovat i roztok k péči, např. Laim Care. Jestliže budete mít další otázky, napište nám, rádi Vám poradíme. Hezký den.
Blanka. Kubanova

Dobrý den mám v novém předpisu na brýle -1,75cyl.-1,0 AX 96 levé oko -1,25 cyl -0,75 AX 88 jaké bych měla mít kontaktní cocky dřív jsem mívala kontaktní cocky -2,5 a -2,0

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Podle předpisu máte astigmatismus, častou refrakční vadu, kterou korigují torické kontaktní čočky. Pro pravé oko budete potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -1,75, cylindru -0,75 a osy 100°. Pro levé oko bude mít čočka hodnotu dioptrie -1,25, cylindru -0,75 a osy 90°. Správně byste měla mít čočky vybrané a aplikované očním specialistou. Ten Vám na základě parametrů Vašich očí, Vašich potřeb a preferencí zvolí vhodné čočky. V případě potřeby může reagovat na Vaše připomínky a doladit korekci nebo změnit čočky. Pokud si čočky vyberete sama, mějte, prosíme, na paměti, že na nevhodně zvolené čočky nebo jejich parametry nelze uplatnit případná reklamace. Bohužel neuvádíte, jaké čočky nyní používáte. Moc by nám při výběru tato informace pomohla. Důležité jsou jak velikostní parametry, tak materiál, z kterého jsou čočky vyrobeny. Z našeho sortimentu bychom Vám mohli proto nabídnout čočky TopVue Air for Astigmatism. Značka TopVue k vybraným balením nabízí službu Garance vrácení peněz. Jestliže by Vám čočky nevyhovovaly, můžete je při splnění podmínek služby vrátit a nepřijdete o svou investici. Nezapomeňte, že se jedná o měsíční čočky a budete k nim potřebovat i roztok k péči, např. Gelone. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám poradíme. Hezký den.
Roman Kraus

Dobrý den mám v dokladu vyšetření očí tyto hodnoty P sph -1,50 cyl +1,25 axis 160 L sph - 1,75 cyl +1,50 axis 165 Jaké si mám objednat kontaktní čočky ? Děkuji Kraus

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle zápisu máte poměrně častou refrakční vadu - astigmatismus. Ke korekci zraku tak budete potřebovat torické (astigmatické) čočky. Tyto čočky se však vyrábějí pouze s minusovými cylindrickými hodnotami, a proto bude nutné Vaše cylindrické hodnoty přepočítat na minusové. Tento přepočet se promítne do celého zápisu. Ke korekci pravého i levého oka budete potřebovat čočky s hodnotou dioptrie -0,25, cylindru -1,25 a osy 70°. Jestliže s kontaktními čočkami začínáte, doporučili bychom Vám nejprve jednodenní čočky. Ty jsou pro začátečníky ideální. Tyto čočky nevyžadují žádnou péči a jsou tak perfektní pro učení manipulace s čočkami. Z našeho sortimentu Vám můžeme nabídnout např. 1 Day Acuvue Moist for Astigmatism. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.
Gabriela Rauschová

Dobrý den, mám na jednom oku dioptrie -6,0 a na druhém -4,5, -1,0 Dp a 175 Osa. Jaké čočky byste mi doporučili prosím? Je potřeba zakoupit dvě balení, pro každé oko zvlášť? Děkuji.

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle zápisu se Vám na jednom oku rozvinula poměrně častá refrakční vada - astigmatismus. Z tohoto důvodu budete ke korekci potřebovat na každé oko jiný typ čočky. Jestliže s nošením čoček začínáte, doporučili bychom Vám začít s jednodenními kontaktními čočkami. Brýlové dioptrické hodnoty bude nutné pro nákup čoček upravit. Ke korekci prvního oka z Vašeho zápisu budete potřebovat sférickou čočku např. 1 Day Acuvue Moist s hodnotou dioptrie -5,50. Ke korekci druhého oka z Vašeho zápisu budete potřebovat torickou (astigmatickou) čočku např. 1 Day Acuvue Moist for Astigmatism s hodnotou dioptrie -4,25, cylindru -0,75 a osy 180°. Správně byste však měla mít čočky před nákupem na internetu odborně aplikované. Na této stránce si můžete vyhledat očního specialistu ve Vašem okolí, který s výrobcem těchto čoček spolupracuje. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.
Miriam

Dobrý den, ve zprávě od lékaře mám napsány hodnoty pro dioptrické brýle: OD -4,0, cyl -2,0, ax 145°. Jaké mám prosím zadat hodnoty pro kontaktní čočky? Děkuji za odpověď.

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Váš zápis není kompletní, uvádíte pouze hodnoty pro pravé oko. Ke korekci pravého oka budete potřebovat torickou (astigmatickou) čočku s hodnotou dioptrie -4,00, cylindru -1,75 a osy 140°. Jestliže s kontaktními čočkami začínáte doporučovali bychom Vám nejprve jednodenní čočky např. 1 Day Acuvue Moist for Astigmatism. Správně byste měla mít čočky před nákupem na internetu odborně aplikované, vyvarujete se tak nevhodné investici, kterou by se nákup na internetu, bez odborné pomoci, mohl stát. Na této stránce si můžete vyhledat očního specialistu ve Vašem okolí, který s výrobcem těchto čoček spolupracuje. Pokud byste měla další otázky, nebo byste chtěla zkontrolovat i dioptrické hodnoty pro levé oko, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Prozatím Vám přejeme hezký den.
Renata

Dobrý den, ve zprávě od lékaře mám napsány hodnoty: OD -3,0, cyl -1,0, ax 4; OS -2,75, cyl -1,75, ax 178, to jsou předpokládám hodnoty pro diaprické brýle, jaké mám prosím zadat hodnoty pro kontaktní čočky. Děkuji za odpověď.

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Ano, tyto dioptrické hodnoty jsou určené pro brýle. Dle zápisu máte astigmatismus. Ke korekci zraku tak budete potřebovat torické (astigmatické) čočky. Pro pravé oko budete potřebovat čočky s hodnotou dioptrie -3,00, cylindru -0,75 a osy 180°. Ke korekci levého oka budete potřebovat čočky s hodnotou dioptrie -2,75, cylindru -1,25 a osy 180°. Jestliže s čočkami začínáte, doporučili bychom Vám nejprve jednodenní čočky 1 Day Acuvue Moist for Astigmatism. Na této stránce si můžete vyhledat očního specialistu ve Vašem okolí, který s výrobcem čoček spolupracuje. Pokud se rozhodnete čočky koupit sama, mějte prosím na paměti, že na nevhodný výběr čoček není možné uplatnit reklamaci. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.
Jana

Dobrý den, ve zprávě mi bylo napsáno P: Sph -4.25, Cyl +0.50, axis 55, P: 29 L: Sph -4.25, Cyl +0.75, axis 68, L: 29 Řečeno mi ale bylo, že na na pravém oku mám dioptrie -3.75 a na levém dioptrie -3.50. Měla bych při koupi brýlí uvádět údaje, které jsou ve zprávě nebo dioptrie které mi byly řečeny a jak s cylindrem? Děkuji, Jana

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Pro nákup brýlí se zadávají dioptrické hodnoty z předpisu od očního specialisty. Ve Vašem případě tedy P: Sph -4.25, Cyl +0.50, axis 55, vzdálenost zornic P: 29 L: Sph -4.25, Cyl +0.75, axis 68, vzdálenost zornic L: 29. Pro nákup čoček je nutné brýlové dioptrické hodnoty přepočítat, protože se vyrábějí pouze v omezeném rozsahu, navíc s minusovými cylindry. Tento přepočet se tak promítne do celého zápisu. Pro nákup čoček byste pro pravé oko potřebovala sférickou čočku s hodnotou dioptrie -3,75. Pro levé oko byste pak potřebovala torickou (astigmatickou) čočku s hodnotou dioptrie -3,50, cylindru -0,75 a osy 160°. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Karolína

Dobrý den, byla jsem u očního lékaře a do zprávy mi napsal: ARF OP -3,0=-0,25/14, OL -3,0 VOP 5/5 -3,0sf. BNT 18 torr VOL 5/5 -3,0sf. BNT 19 torr V ordinaci mi bylo řečeno, že se mi zrak zhoršil a přidají mi na 3,5 dioptrie. Upřímně ale nerozumím té zprávě. Kolik tedy mám a mám na obě oči stejně dioptrií? Děkuji a přeji hezký den

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Abychom měli jistotu, rádi bychom Vás požádali o zaslání fotografie/scanu lékařské zprávy a ideálně i brýlového předpisu na e-mail info@cocky-optika.cz. Dle lékařské zprávy byste měla mít na obě oči -3,00 dioptrie, což neodpovídá tomu, co Vám lékař řekl. Předem děkujeme za doplnění. Prozatím přejeme hezký den.

Michal Novák

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz. V předchozím dotazu jsem se ptal: byl jsem u očního lékaře a ten mi napsal do nálezu: VOP: 1,0 +0,5 = -0,25 15 VOL: 1,0 -0,25 .... na dálku VOP: +1,5 = -0,25 15 VOL: +0,75 .... na blízko BT: 17/20 Co znamenají ta čísla? Jaké dioptrie mám na blízko a jaké na dálku? Co znamená BT? V optice jsem si nechal udělat brýle. Ukázal jsem i nález, který jsem dostal od OL viz výše a v objednávkovém listu je uvedeno: Čočka pro pravé, D: 75 : SPH +0,25, CYL 0,25 AXIS 105, ADD 1 Čočka pro levé oko, D 75: SPH -0,25, ADD 1. Budu mít správné dioptrie? Neudělali v optice chybu?

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Rádi bychom Vás požádali, zda byste nám mohl poslat scan nebo fotografii Vašeho brýlového předpisu, případně i objednávky z optiky na email info@cocky-optika.cz. Děkujeme a prozatím přejeme hezký den.

Michal Novák

Dobrý den, byl jsem u očního lékaře a ten mi napsal do nálezu: VOP: 1,0 +0,5 = -0,25 15 VOL: 1,0 -0,25 .... na dálku VOP: +1,5 = -0,25 15 VOL: +0,75 .... na blízko BT: 17/20 Co znamenají ta čísla? Jaké dioptrie mám na blízko a jaké na dálku? Co znamená BT?

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Rádi bychom Vás požádali, zda byste nám mohl poslat scan nebo fotografii Vašeho brýlového předpisu, případně i objednávky z optiky na email info@cocky-optika.cz. Děkujeme a prozatím přejeme hezký den.

Jana Křehlíková

Dobrý den, chci si od vás koupit brýle ale nerozumím tabulce, můžete mi podle toho nějaké brýle doporučit? Děkuji Křehlíková Jana

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Abychom Vám byli schopni doporučit vhodné brýle, potřebovali bychom znát Vaše dioptrické hodnoty. Tyto hodnoty nám můžete napsat do dalšího komentáře nebo nám můžete poslat fotografii předpisu na brýle nebo kartičky s dioptrickými hodnotami od Vašeho očního specialisty na naši e-mailovou adresu info@cocky-optika.cz. Poté Vám rádi doporučíme vhodné obroučky i brýlové čočky. Hezký den.

Andrea Juskanin

Dobrý den, rada bych si objednala dioptrické brýle, ale bohužel mi to nejde, protože nemám zadané všechny parametry. Konkrétně adici. Nemám ji v předpisu. Po zadání mi píše našeptávač, že si mám vybrat jednoohniskové čočky, ale netuším jak. Poradíte mi prosím? Děkuji

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Při volbě brýlových skel, hned v prvním kroku "1. Druh brýlových čoček" si zvolíte "brýle na dálku" (pokud jsou Vaše dioptrie minusové), nebo "Brýle na čtení" (pokud jsou Vaše dioptrie plusové). V případě, že máte naměřený ještě cylindr a osu, zadáte i tyto hodnoty. Pokud ne, necháte hodnoty nulové. Pokud byste měla další otázky, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Petra Gebauer

Dobrý den, vybrala jsem si u vás brýle. Jak postupovat když brýle nebudou sedět vybrala jsem si velmi podobný typ obroucek, který mám, ale když bude potřeba menší úprava, můžu v optice.. Děkuji Gebauerova

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme za otázku. Detaily o vrácení brýlí najdete v obchodních podmínkách. Pokud jste si vybrala brýle sluneční, můžete je bez jakýchkoli problémů vrátit ve čtrnáctidenní lhůtě. V případě, že jste si vybrala brýle dioptrické a chcete si do nich u nás objednat i skla, pak se vrácení zaplacené částky vztahuje pouze na obruby. Skla jsou zhotovena na základě individuálního přání zákazníka a není tedy možné je vrátit. Pokud ale máte na mysli lehké přizpůsobení stranic či nosníku, jistě by Vám v seriózní optice vyšli vstříc. V případě, že budete mít jakékoli další otázky, napište nám prosím. Zatím Vám přejeme hezký den.
Marek

Dobry den, dostal jsem recept na jednoohniskove bryle do dalky. Vyznam se v nem, ale nevim ktere udaje jsou pro prave oko a ktere pro leve. Neni tam uvedeno L a P, ale J a B. Můžete poradit ktere pismeno znamena prave oko a ktere pismeno je pro leve oko? Dekuji

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme za otázku. Bohužel označení písmeny J a B je zřejmě nějaké privátní označení daného očního specialisty. Obecně se nepoužívá a nevychází ze žádné oficiální zkratky jako například z latiny OD (oculus dexter - pravé) a OS (oculus sinister - levé) nebo z angličtiny R (right) nebo L (left). Na předpisech bývá zpravidla pravé oko na prvním řádku či v levém sloupečku a oko levé na druhém řádku nebo v pravém sloupečku. Nemusí to tak ale být vždy, takže pokud chcete, můžete nám svůj předpis poslat na email info@cocky-optika.cz a až ho uvidíme, třeba budeme moudřejší. Zatím děkujeme a přejeme hezký den.

Petra

Dobrý den, poprvé si objednávám kontaktní čočky. Naměřené hodnoty od lékaře pravé oko - - 2.25. levé oko - - 0.5 cylindr DP - 0.75 Osa 80. Objednávku jsem dnes odeslala a prosím o kontrolu zda jsem objednala dobře. Předem děkuji Meszarosova

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Hodnoty pro pravé oko by měly být v pořádku, ale hodnoty pro levé oko nikoli. Jestliže máte pro levé oko dioptrii -0,50, cylindr -0,75 a osu 80°, pak potřebujete torickou kontaktní čočku, protože na tomto oku máte poměrně častou refrakční vadu - astigmatismus. Proto Vám čočky na levém oku nebudou vyhovovat. Jednodenní čočky TopVue Elite+, bohužel, v torické variantě nemáme. Jako vhodnou alternativu bychom Vám mohli doporučit 14denní kontaktní čočky TopVue premium pro pravé oko a TopVue premium for Astigmatism pro levé oko. Vaše objednávka je již vyexpedovaná. Pokud budete chtít čočky vrátit či vyměnit, kontaktujte naše zákaznické oddělení na telefonním čísle + 420 226 292 892. Hezký den.