Jak se zorientovat v předpisu na brýle?

Chcete přes brýle objednané online perfektně vidět? Pak byste měli znát své aktuální parametry (dioptrie), které najdete na svém předpisu, kartičce od optika příp. ve své lékařské zprávě. Jestli neznáte své aktuální parametry, můžete si nechat vyšetřit zrak u svého očního lékaře neboli oftalmologa. Většina očních lékařů má smlouvy se zdravotními pojišťovnami, vyšetření tedy bývá bezplatné (více informací vám poskytne vaše zdravotní pojišťovna). Další možností je přeměření dioptrií v klasické optice, které bývá zpoplatněno.

Tady je malá ukázka toho, jak může váš poukaz na dioptrické brýle vypadat. Formulářů, kam mohou lékaři a optici zapsat vaše parametry, ovšem existuje mnoho. Proto je důležité koukat na zkratky značící jednotlivé parametry očí.

Vždy si dávejte pozor na správné zadání parametrů pro pravé a levé oko. Nejčastěji bývají uvedeny hodnoty pro pravé oko a poté pro levé, není to ale pravidlo a vše záleží jen na vašem lékaři či optikovi.


Předpis od očního specialisty

Co jaká zkratka znamená?

SPH - hodnota sférických dioptrií

Zkratka SPH, příp. D. nebo Dp., označuje vaši dioptrii, která má buď minusovou hodnotu (často značena symbolem |=| rovnítka), nebo plusovou hodnotu. Na svém předpisu můžete najít též hodnotu 0.00, text „plan“ příp. prázdné políčko. Pak je hodnota vaší sférické dioptrie nulová a 0.00 si vyberete i v objednávkovém formuláři.
V našem vzorovém předpisu má SPH hodnotu –0.75 pro pravé i levé oko.

Pokud žádné dioptrie nepotřebujete a rádi byste nosili brýle jako módní doplněk, vyberte si nulové dioptrie.


CYL - cylindr

CYL označuje tzv. cylindr, který koriguje nerovnoměrné zakřivení rohovky, tzv. astigmatismus. Často bývá uveden také v kolonce "Cylindr - Dp". Jestli na vašem předpisu žádná hodnota pro cylindr není, do objednávkového formuláře zadejte 0.
Podle našeho vzorového předpisu byste zadali hodnotu –1.00 pro cylindr na pravé oko a –0.50 pro cylindr na levé oko.


AX - osa cylindru

Osa AX udává polohu cylindru a je na předpisu uvedena jen v případě, že máte astigmatismus. Osa cylindru je uváděna ve stupních, může mít hodnotu od 1 do 180 a často bývá označena pouze jako „osa“. Jestli na vašem předpisu žádná hodnota není, pak v objednávce zadejte 0.00.
Podle našeho vzorového předpisu byste zadali hodnotu 35 pro osu pravého oka a 120 pro osu levého oka.


ADD - adice

ADD najdete na předpisu pouze tehdy, pokud potřebujete multifokální brýle. Jedná se o adici, která vyjadřuje rozdíl mezi hodnotou dioptrie potřebné na dálku a hodnotou dioptrie potřebné na blízko. Pokud na vašem předpisu tuto hodnotu nemáte, vyberte si klasické jednoohniskové brýlové čočky.
V našem vzorovém receptu má adice hodnotu 2.50 pro pravé i levé oko.


PD - vzdálenost zorniček

PD neboli pupillary distance označuje vzdálenost zorniček, která je důležitá pro správné vycentrování vašich brýlových čoček. V našem formuláři je potřeba zadávat PD pro pravé a levé oko zvlášť. Ideální tedy je, když máte na svém předpisu hodnoty pro PD pravého a levého oka odděleně. Vzdálenost je v tomto případě měřena od kořene nosu k zorničce a nejčastěji se pohybuje mezi 28 – 35 milimetry.
Ve svém předpisu také můžete mít zadané pouze jedno číslo, které udává vzdálenost od zornice k zornici a nejčastěji se pohybuje v rozmezí 55 - 70 mm. Pokud toto číslo vydělíte dvěma, dostanete vzdálenost zorničky pro pravé a levé oko, kterou jednoduše zadáte do našeho objednávkového formuláře.
Jestli na předpisu není žádná zmínka o PD, použijte pro měření naše pravítko .
PD hodnotu najdete nejčastěji zadanou mimo ostatní parametry ve zkratce PD-P (pravé oko) a PD-L (levé oko). Setkat se ale můžete také s angličtinou a zkratkami PD-R (right = pravé oko) a PD-L (left = levé oko), příp. s latinou a zkratkami PD-D (dexter = pravé oko) a PD-S (siniter = levé oko).
Podle našeho vzorového předpisu byste zadali hodnotu 31 pro pravé oko a 30 pro levé oko.

Když si nebudete s čímkoliv jisti, napište nám na info@cocky-optika.cz a klidně připojte svůj předpis na brýle. Rádi vám se správným vyplněním parametrů pomůžeme.

Komentáře (43)

Máte nějaké otázky nebo názor?
Natalia

Dobrý den. Chtěla se zeptat jestli to je dobře nebo ne Pravé oko: +1,00 -1,00 16° Levé oko: +0,75 -1,00 167° Nález: Ano

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Abychom se vyhnuli nedorozumění, rádi bychom Vás požádali o zaslání kopie (fotografie) lékařské zprávy a Vašeho dotazu na e-mail našeho zákaznického servisu info@cocky-optika.cz. Jakmile budeme mít lékařskou zprávu k dispozici, rádi Vám poradíme. Děkujeme za pochopení a prozatím Vám přejeme hezký den.

Alex

Dobrý deň, mám astigmatizmus ale na predpise nemám hodnotu ADD. Mám P:sph 0,00 / cyl =2,00 / osa 160 L:sph 0,00 / cyl =2,00 / osa 20 Ale žiadna addice, je to chyba na predpise alebo môžem s astigmatizmom pozerať na jednoduché čočky? Mala som pocit, že v takomto prípade sú potrebné multifokály. Díky, A

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Jestliže máte astigmatismus, potřebujete tzv. torické (astigmatické) čočky. Multifokální kontaktní čočky jsou určené ke korekci presbyopie neboli stařecké vetchozrakosti. Vaše brýlové dioptrické hodnoty bude nutné pro nákup čoček upravit. Ke korekci pravého oka byste měla mít čočky s hodnotou dioptrie +0,00, cylindru -1,75 a osy 160° a ke korekci levého oka byste pak měla mít čočky s hodnotou dioptrie +0,00, cylindru -1,75 a osy 20°. Jestliže s kontaktními čočkami zatím nemáte zkušenosti, pak bychom doporučili začít s jednodenními čočkami. Z našeho sortimentu bychom Vám nabídli čočky Gelone 1-Day for Astigmatism, u kterých funguje služba Garance vrácení peněz. V případě, že by Vám čočky v nějakém směru nevyhovovaly a splňovala byste podmínky služby, mohla byste ji využít a investice za čočky by se Vám tak vrátila. A na závěr bychom Vám chtěli poradit, jak torickou čočku správně nasadit na oko. Všechny torické čočky mají na sobě nepatrnou orientační značku (malá čárka). Tu si před nasazením na oko srovnejte tak, aby byla značka na pozici 6. hodiny. Tak si na oko čočku nasadíte vždy ve správné pozici osy. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.
Markéta

Dobrý den,mám dotaz ohledně syna,byl na kontrole na očním. VOP:6/12 s vl.kor.+0,75=-0,75/170°;6/9nat;6/6 s -0,5=-0,5/170°, VOL:6/6 s vl.kor +0,5=-0,25/160°;6/6 nat; lépe s +0,5=-0,5/160°, má astigmatismus. Je možná taková změna u pravého oka za půl roku? Synovi je 10 let. Děkuji

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Bohužel Vám takto na dálku nemůžeme jednoznačně odpovědět. Máte-li jakékoliv pochyby, konzultujte vše prosím s očním specialistou, který má Vašeho syna v péči. Změna korekce může mít více důvodů. Děkujeme Vám za pochopení. Pokud byste měla další otázky, jsme Vám k dispozici. Hezký den.

Bartoňová

Dobrý den, syn na vyšetření u očního lékaře v 7 měs. předčasně narozený o 2 měs, má v lékařské zprávě hodnoty: H - AR /H+N/ OD +0.75+4.0 x 173 OS +1.0 +3,5 x 178 Dle oční lékařky vše v pořádku, kontrola za půl roku. Dle naší pediatričky jsou hodnoty na brýle a bylo by vhodné korigovat co nejdříve. Jak si mám přístup oční vysvětlit? Je možné, že mě nechtěla vylekat když se hodnoty mohou ještě časem upravit? Děkuji za odpověď, Bartoňová.

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Předně bychom rádi zmínili, že dětský zrak se vyvíjí, oko roste a fyziologické hranice dioptrických vad u dětí jsou zcela odlišné než u dospělých. Bohužel Vám nemůžeme takto na dálku poradit. Oční lékař jistě udělal několik testů a z jejich výsledků vyvodil závěry. Bohužel nepíšete, jaká vyšetření Vás syn podstoupil. Běžně bývá u děti zrak vyšetřen přístrojem a pokud jsou hodnoty hraniční nebo nad fyziologickou normou, dochází k dalším vyšetřením. Máte-li však jakékoliv pochybnosti a obavy, doporučili bychom Vám navštívit specializované oční centrum pro děti. V Praze např. Kukátko. Děkujeme Vám za pochopení a v případě dalších otázek jsme Vám k dispozici. Hezký den.

Jana Janischová

Děkuji vám mockrát za předešlou odpověď,aspoň vím tak nějak o co jde..napadlo mě zda by nebylo vhodné,v mém případě,nechat si udělat zvlášť brýle na dálku a další nablízko..dvoje brýle,no to by bylo určitě dražší..zajímá mě váš názor,děkuji předem za odpověď..JJ.

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za další otázku. Je nám líto, ale bohužel nelze generalizovat a to, jestli si nechat vyhotovit dvoje brýle (na blízko a na dálku) nebo jedny multifokální, je zcela na Vás. Pokud budete mít dvoje brýle, budete je muset přehazovat a může to být nepříjemné (např. v autě při řízení, abyste viděla na dálku, ale také na palubní desku). Multifokální brýle řeší korekci zraku na všechny vzdálenosti. Mít jedny brýle na vše je velmi pohodlné. Ovšem rádi bychom Vás upozornili, že ne každý si na tuto korekci zvykne. Vše má svá pro a proti. Abyste měla cenovou představu, můžete si jednoduše navolit brýle v našem e-shopu. Shrnutí ceny bude na konci objednávky. Poté se rozhodnete, které brýle zakoupíte a ostatní vymažete z objednávky. V případě dalších otázek jsme Vám plně k dispozici. Hezký den.

Jana Janischová

Dobrý den,mám dotaz,dostala jsem poukaz na nové brýle..Předpis do dálky: pravé oko sféra dioptrie+1.25,levé oko sféra dioptrie+1.25, cylindr Dp -0.5,osa 80,předpis na blízko:pravé oko sféra dioptrie +3.75,levé oko sféra dioptrie +3.75, cylindr -0.5,osa 80..co to znamená,jaké brýle si nechat udělat,když je v poukazu zapsané bifokální zatavené ne, bifokální Franklin ne..lékař mi řekl,že se domluvím s optikem..vůbec nevím jak postupovat..

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Bifokální brýle mají v brýlových čočkách zakomponovaný přídavek na blízko viditelně. Obvykle ve tvaru půlměsíce. Tyto brýle korigují zrak na dálku a blízkou vzdálenost. Střední vzdálenost není korigována, a to je možná důvod, proč Váš lékař do poukazu na brýle napsal, že bifokální brýle ne. Pakliže si budete nechávat zabrousit brýle, pak budete potřebovat pravděpodobně multifokální brýle, které mají zorné pole zpracované do tzv. zorného koridoru. Korekce je tak na všechny vzdálenosti a obecně je pro nositele nejpohodlnější mít koridor co nejširší. Korekce je pak velmi komfortní a dobře se na ni zvyká. V oční optice Vám s výběrem vhodných čoček pomohou i s ohledem na Vaše zaměstnání a Vaše potřeby. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Helena

Dobrý den, poprosila bych o radu. Dcera 6 let dostala od očaře zprávu s uvedením hodnot: ARF OP: -0,50-0,25/152 v R +1,00 OL: +0,00-0,00/180 +0,75 Na poukazu na brýle má napsáno Dálka 0,5 na levé i pravé oko? Nějak se ztrácím v hodnotách, ale vzhledem k OL jsem měla pocit, že na levé oko nic nepotřebuje? Nerada bych dceři brýlemi víc ničila zrak. (na doporučení p. doktorky jsem měla nejdříve koupit kusové +0,5 brýle na četní, aby zkusila zda bude zrak lepší na čtení, myslela jsem tedy, že brýle potřebuje na blízko, poukaz je teď na dálku?) Nějak se mi celý postup nezdá, nicméně byl to jediný očař v okolí, který nás vzal. Moc děkuji za rady.

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Abychom se mohli k celé situaci vyjádřit, potřebovali bychom vidět zápis od očního lékaře. První údaj, který uvádíte s označením ARF, je z přístroje autorefraktometr. Jde o přístroj, který slouží k rychlému a bezkontaktnímu vyšetření, které je základem pro subjektivní refrakci pacienta. K subjektivnímu vyšetření se poté používá tzv. zkušební skříň. Výsledky z autorefraktometru a subjektivního vyšetření mohou být tedy rozdílné. Kusové brýle, které Vám byly doporučeny bychom Vám nedoporučovali. Dětští pacienti mají mít brýle vždy vyrobeny na míru tzn. z výstupu očního vyšetření. Jestliže však nemáte z vyšetření dobrý pocit, zvažte změnu očního lékaře. Zatím má Vaše dcera dioptrické hodnoty velmi nízké a vidí i bez brýlí dobře. Je jasné, že bude docházet na pravidelné kontroly, a proto je dobré docházet do ordinace, kde se bude Vaše dcera cítit dobře a Vy budete mít v lékaře důvěru. Pokud byste měla další otázky, napište nám, pokud to bude našich silách, rádi Vám pomůžeme.

Olesia

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptala na níže uvedené vyšetření mého dítěte 4,5 let, byl na vyšetření ve školce a toho nám přišlo. Hodnoty z měření Pravé oko: +0.25 -0,50 141° Levé oko: +0.25 0,00 0° Moc děkuji za odpověď

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Dle zápisu má Váš syn velice slabou formu hypermetropie čili vidí hůře na blízkou vzdálenost. Na pravém oku má navíc velmi slabou formu astigmatismu. Měření, které Váš syn ve školce absolvoval je orientační. Informujte o výsledku měření Vašeho dětského lékaře, který v rámci preventivní prohlídky vyšetří Vašeho syna a pokud to bude nutné, odešle Vás k očnímu lékaři. Oční lékař pak posoudí, zda-li je nutné předepsat brýle. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Martina

Dobrý den, hodnoty na pravé oko mám Sph -1,75 ,cyl -0,50 , A 155 , ADD 1,75 u levého oka Sph -2,25 , cyl -0,75 , A 180 , ADD 1,75 .Na blízko jsou hodnoty u pravého oka Sph 0,00 , cyl -0,50 a u levého oka Sph -0,50, cyl - 0,75 . Mám dotaz jaké si koupit multifokální čočky . A do objednávky jakou mám napsat hodnotu pokud je dle dioptrického záznamu 1,75. Děkuju za odpověď .

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle dioptrického zápisu máte kombinovanou oční vadu. Na pravém oku je cylindrická hodnota zatím nízká a je nutné ji přepočítat na sféru. Na levém oku máte však cylindrickou hodnotu -0,75, a tu již není možné přepočítat na sféru. Proto budete ke korekci každého oka potřebovat jiný typ čočky. Ke korekci pravého oka byste měla mít klasickou multifokální čočku Proclear Multifocal s hodnotou dioptrie -2,00 a adice +1,75. Ke korekci levého oka byste pak měla mít čočku Proclear Multifocal Toric s hodnotou dioptrie -2,25, cylindru -0,75, osy 180° a adice +1,75. Protože jde o složitější korekci zraku, doporučujeme Vám odbornou aplikaci kontaktních čoček. Na této mapě si můžete vyhledat očního specialistu ve Vašem okolí, který s výrobcem výše uvedených čoček spolupracuje. Jestliže se rozhodnete čočky zkoušet sama, berte prosím v úvahu, že nevhodně vybrané čočky není možné vrátit ani reklamovat. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.
Martina

Dobrý den , dle dioptrického záznamu mám ADD 1,75 na obě dvě oči. Prosím o radu jakou hodnotu si mám u objednání multifokálních čoček vybrat u ADD když na výběr jsou pouze hodnoty 1,5 a pak až 2. Děkuji

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Pokud je adice mezi hodnotami, volí se většinou nejprve ta nižší hodnota. Protože neznáme celý Váš zápis z měření tzn. kompletní brýlové hodnoty na dálku i blízkou vzdálenost, nemůžeme Vám říci, jestli Vám hodnota adice bude vyhovovat. Dioptrické hodnoty pro nákup kontaktních čoček se počítají z právě z brýlových hodnot. Pakliže nemáte čočky vyzkoušené, zvažte prosím odbornou aplikaci čoček. Vyhnete se tak nevhodné investici. Správné dioptrické hodnoty nejsou totiž jediným parametrem, který má komfort při nošení čoček vliv. Pokud čočky přesto chcete koupit sama, mějte prosím na paměti, že nevhodně zvolené čočky není možné vrátit ani reklamovat. V případě dalších otázek nám napište, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Alena Kutílková

Dobrý den, ráda bych se vás zeptala na níže uvedené vyšetření mého dítěte 5 let, byl na vyšetření ve školce a toho nám přišlo. Moc děkuji za rozluštění. Vyšetřené dítě Datum narození: 9.9.2018 Hodnoty z měření Pravé oko: +3,75 -1,25 117° Levé oko: +3,00 -0,25 67° Moc děkuji, hezký den Alena Kutílková

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za dotaz. Dle dioptrického zápisu má Vaše dítě poměrně častou refrakční vadu - astigmatismus. Protože má plusové sférické dioptrie, vidí špatně na blízkou vzdálenost. Pakliže jde hodnoty pětiletého dítěte, musíme konstatovat, že musí vidět velmi špatně. Bylo by určitě dobré začít situaci okamžitě řešit s očním lékařem, protože jde o předškoláka. Nutno podotknout, že měření ve školce daným typem přístroje je orientační a hodnoty, které naměří oční lékař mohou být rozdílné. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

TK

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaká varianta čoček pro mě bude nejlepší na oči: Pravé: SPH +0,25 CYL -1,5 AX 180 Levé : SPH + 0,25 CYL -1,5 AX 2 Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den. TK

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Vzhledem k tomu, že máte kromě sférické dioptrie naměřenou i hodnotu cylindru a osy, máte astigmatismus. Ke korekci zraku tedy budete potřebovat torické (astigmatické) čočky. Dioptrický zápis bude nutné pro nákup čoček nepatrně upravit. Po této úpravě budete ke korekci obou očí potřebovat čočky se stejnými dioptrickými hodnotami tzn. hodnota dioptrie +0,25, cylindru -1,25 a osy 180°. Pokud s torickými čočkami zatím nemáte žádné zkušenosti, doporučujeme Vám odbornou aplikaci kontaktních čoček. Optrometrista Vám na základě vyšetření nabídne vhodný typ čoček a poskytne Vám tzv. diagnostické (zkušební) čočky. V případě, že chcete čočky zkoušet sama, berete na sebe veškerá zdravotní i ekonomická rizika, protože na chybně zvolené čočky není možné uplatnit reklamaci. Nebo Vám z našeho sortimentu můžeme nabídnout čočky TopVue Air for Astigmatism, u kterých funguje služba Garance vrácení peněz. V případě, že by Vám čočky v nějakém směru nevyhovovaly a splňovala byste podmínky služby, můžete ji využít a Vaše investice by se Vám tak vrátila. V případě další otázek nás neváhejte kontaktovat. Hezký den.
Anonymous

Dobrý den. Mohl bych Vás poprosit o rozluštění následujícího zápisu o stavu mého zraku: rp. D OP -3,25=-1,50ax 100 5/5 OL -1,75=-2,00ax 65 5/5 KO 2R VOP nat. s vl. kor. 5/5 (-3) VOL nat. s vl.kor. 5/5(-2) NTOP 16 () CCT:0 NTOL 17 () CCT:A Jde o to, co bych měl uvést do objednávky brýlí, když je potřeba vyplnit následující údaje: SPH; CYL; AX; PD. Předem Vám mnohokrát děkuji.

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Abychom předešli případnému nedorozumění, rádi bychom Vás požádali o zaslání kopie (fotografie) brýlového předpisu na e-mail info@cocky-optika.cz. Předem Vám děkujeme a prozatím přejeme hezký den.

Anonymous

Dobrý den, prosím, mohli byste mi poradit, jaké parametry mám uvést pro nákup kontaktních čoček? U oftalmologa sem dostala zprávu, na které stojí : VOD:nat. 5/50 , s vl.kor.-4,5-1,5/90 5/5 IOPg OD:15 Torr IOPcc:16 Torr AR nat.-4,25-1,5/89 VOS:nat. 5/50 , s vl.kor.-4,5-1,25/90 5/5 OS:16 Torr 18 Torr -4,75-1,25/88 Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle zápisu máte poměrně častou refrakční vadu - astigmatismus. Ke korekci zraku tak budete potřebovat torické (astigmatické) čočky. Po přepočtu byste teoreticky měla mít ke korekci pravého oka čočku s hodnotou dioptrie -4,50, cylindru -1,25 a osy 90°. Ke korekci levého oka byste pak měla mít čočku s hodnotou dioptrie -4,25, cylindru -0,75 a osy 90°. Jestliže s čočkami zatím nemáte zkušenosti, doporučujeme Vám odbornou aplikaci. Někdy je nutné teoretické hodnoty upravit dle potřeb nositele. Pro začátek jsou obecně nejvhodnější jednodenní čočky, protože nevyžadují žádnou péči. Každý den se nasazují nové, perfektně čisté čočky, které se večer jednoduše vyhodí. Celý sortiment jednodenních torických čoček si můžete prohlédnout ZDE. Na závěr Vás chceme ještě upozornit, že pokud se rozhodnete čočky zkoušet sama, bez odborné pomoci, mějte prosím na paměti, že na nevhodný výběr čoček není možné uplatnit reklamaci. Pokud byste měla další otázky, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme. Pěkný den.

Nikita

Dobrý den, chtěla bych si pořídit čočky ale nevím jaké. Mám na pravém oku -2.0 a cylindr +0,50 osu 50, na levém oku -2,75 cylindr +0,50 osu 115. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Z dioptrického zápisu je jasné, že máte slabší formu astigmatismu, ale ke korekci zraku budete potřebovat sférické čočky, protože Vaše cylindrické hodnoty jsou zatím příliš nízké. Ke korekci pravého oka budete potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -1,75, Ke korekci levého oka pak budete potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -2,50. Z našeho sortimentu bychom Vám nabídli jednodenní čočky TopVue, u kterých funguje služba Garance vrácení peněz. Pokud by Vám čočky nesedly, můžete je vrátit. Pokud byste měla další otázky, napište nám. Hezký den.
Drahomíra Jasnikova

Zdravím, potřebuji poradit, mám předepsané optické brýle na dálku +0,75 Na dálku je ale -0,75 Ne? Ptala jsem se p. doktorky a ta mi řekla že to mám správně.Chci je na tv na dálku. děkuji, spěchá

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Korekce zraku na dálku se skutečně koriguje minusovými dioptrickými hodnotami. Protože jsme Vás však nevyšetřovali, netroufáme si tvrzení Vaší paní doktorky vyvrátit. Jestliže jste byla na vyšetření zraku, určitě máte v ruce nějakou zprávu či předpis na brýle. Pokud nám pošlete fotografii Vašeho dioptrického zápisu na info@cocky-optika.cz, můžeme zápis překontrolovat. Bez dioptrického zápisu si však netroufáme sdělit Vám nic konkrétního. Děkujeme Vám za pochopení. Hezký den.

Lenka Rucká

Dobrý den, prosím, mohli byste mi poradit, jaké parametry mám uvést pro nákup kontaktních čoček. U oftalmologa naměřeno, levé oko: 5/5p -8,25 -1,25/15 Pravé oko: 5/5p -8,5 -2,1/160. Děkuji.

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Dle zápisu máte poměrně častou refrakční vadu - astigmatismus. Brýlové dioptrické hodnoty je nutné pro nákup čoček upravit. U pravého oka máte uvedenou netypickou cylindrickou hodnotu -2,1. Pro výpočet jsme pracovali s hodnotou cylindru -2,00. Pokud jsme vyhodnotili cylindrickou hodnotu pravého oka chybně, napište nám prosím ještě jednou brýlový dioptrický zápis. Pakliže jsme ji vyhodnotili dobře, budete ke korekci pravého oka potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -7,50, cylindru -1,75 a osy 160°. Ke korekci levého oka byste pak potřebovala čočku s hodnotou dioptrie -7,50, cylindru -0,75 a osy 20°. Z našeho sortimentu kontaktních čoček bychom Vám nabídli jednodenní čočky MyDay daily disposable Toric. Jestliže s čočkami začínáte, jsou jednodenní čočky pro začátek ideální volbou. K čočkám nebudete potřebovat žádný roztok. Ráno si nasadíte nové, perfektně čisté čočky a večer je jednoduše vyhodíte. V případě, že byste čočky poškodila v důsledku začátečnické neobratnosti, finanční ztráta nebude tak velká jako v případě vícedenních čoček. Správně byste však měla mít čočky před nákupem na internetu odborně aplikované a tím pádem i vyzkoušené. Vyhnete se tak nevhodné investici, kterou by se nákup na internetu mohl stát. Na této mapě si můžete vyhledat očního specialistu ve Vašem okolí. Pakliže se rozhodnete čočky zkoušet sama, mějte prosím na paměti, že na nevhodný výběr čoček není možné uplatnit reklamaci. Pokud byste měla další otázky, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme. Pěkný den.
Gabriela

Dobrý den, potřebovala bych prosím poradit. Mám multifokální brýle na blízku +2,75 a na dálku + 1. Jaké čočky by byly vhodné. Děkuji

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle zápisu byste měla mít ke korekci zraku čočky s hodnotou dioptrie +1,00 a adice +1,75. Ovšem správně byste měla mít čočky před nákupem na internetu odborně aplikované. Vyhnete se tak nevhodné investici, kterou by se nákup na internetu mohl stát, protože na nevhodný výběr čoček nebo jejich parametrů není možné uplatnit reklamaci. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Jiří Papiorek

Dobrý den, mám na čtení +2,75 do dálky vidím. Jaká by byla addice pro multifokalní brýle? Děkuji

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Máte-li naměřené hodnoty pouze na blízko, budete potřebovat klasické sférické kontaktní čočky. Abychom však předešli případnému nedorozumění, rádi bychom Vás požádali o zaslání aktuálního brýlového předpisu od očního specialisty. Děkujeme Vám za pochopení. Prozatím Vám přejeme hezký den.

František Hrabánek

Mohu poslat zprávu od očního lékaře pro vysvětlení? Děkuji za odpověď

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Fotku zprávy nám můžete zaslat na e-mail: info@cocky-optika.cz. Prozatím Vám přejeme hezký den.

Anet

Dobrý den, dnes jsem byla na vyšetření u oftamologa, bohužel se nevyznám v lékřské zprávě. PO - 0,75 6/6 AR -1,25-0,25 31 TNO cor 19/18mmhg 569/541 CCT LO -1,0-0,5 170 6/6 AR -1,5-0,5 179 Kolik mám tedy dioptrií ? Minulý rok jsem měla naměřeno LO- -1,75 a PO - 1,25 Děkuji za odpoveď :)

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Abychom předešli nedorozumění, rádi bychom Vás požádali o zaslání kopie předpisu na e-mail info@cocky-optika.cz. Jakmile budeme mít předpis k dispozici, rádi Vám poradíme. Prozatím Vám přejeme hezký den.

Nikol

Dobrý den, V předpisu na kontaktní čočky mám danou osu cylindru 119, znamená to tedy že si můžu do objednávky osu 120? Protože jinak nemohu pokračovat v objednávce. Děkuji

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Ano, hodnoty os se zaokrouhlují dle matematických pravidel na celé desítky. Torické (astigmatické) čočky se vyrábějí v omezeném rozsahu a často je nutné brýlové dioptrické hodnoty pro nákup čoček upravit. Pokud byste chtěla Vaše brýlové hodnoty zkontrolovat, napište nám je, rádi Vám pomůžeme. Prozatím Vám přejeme pěkný den.

Roman Martynek

Dobrý den Mám dotaz ohledně že byl očnímu lékaři po 11let na kontrolu a přes cylindrické jsem neviděl a silné dioptrií -13 P oko a levé -12. 2012 jsem měl dioptrické brýle -7,5na prave a levé -8,5.

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Abychom Vám mohli lépe poradit, potřebovali bychom znát aktuální brýlový zápis. Zmiňujete cylindrické hodnoty, ale uvádíte pouze sférické dioptrické hodnoty. Jestliže se v zápise příliš neorientujete, pošlete nám prosím fotografii zápisu měření na info@cocky-optika.cz. Nebo brýlové dioptrické hodnoty opište do dalšího komentáře a lépe popište situaci, rádi Vám poté pomůžeme. Děkujeme Vám za pochopení. Hezký den.

Tereza

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je normální, že se vzdálenost zornic proměňuje, nedávno jsem dostala nový předpis na brýle a vzdálenost se od toho předešlého liší, což mě překvapilo. Mohla by tato případně špatně naměřená vzdálenost vést ke zkreslení objektů a vyboulení předmětů při čtení na blízko?

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. U dospělého by se tato hodnota měnit neměla. Rozdíl by však mohl nastat v případě, že jste měla korekci na dálku a nyní na blízko. Rádi bychom Vás požádali o zaslání brýlového předpisu na e-mail info@cocky-optika.cz, abychom mohli vše zkontrolovat. Máte-li k dispozici původní i nový předpis, pošlete prosím oba. Děkujeme a prozatím Vám přejeme hezký den.

Zdeněk Janda

Dobrý den, prosím o radu jaké dioptrie a cylindry vychází z tohoto zápisu: VOP: 1,0 s -0,5 cyl - 1,0 ax 95 st. VOL: 1 s -0,25 cyl -2,0 ax 95 st. tento zápis mám z oční kliniky, optik mi ale pak při výrobě brýlí naměřil cylindr -1,25 na levém oku a -1,0 na pravém oku a na brýle se mi nedaří zvyknout Mockrát děkuji za info S pozdravem Zdeněk

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Je nám velmi líto, že si na nové brýle nemůžete zvyknout. U korekce astigmatismu je to, bohužel, častý jev. Zvláště, pokud se nedocházelo na pravidelné kontroly nebo se refrakční vada odhalila již v pokročilejší fázi a mozek se neuměl s plnou korekcí zraku okamžitě vyrovnat. V takových případech je návyk na korekci zdlouhavější. Jestliže Vám na oční klinice stanovovali oční vadu jak s pomocí přístroje, tak s pomocí zkušební skříně, pak by se mělo vycházet podkladů oční kliniky. V takovém případě byste ke korekci pravého oka potřeboval torickou (astigmatickou) čočku s hodnotou dioptrie -0,50, cylindru -0,75 a osy 100°. Ke korekci levého oka byste pak potřeboval torickou čočku s hodnotou dioptrie -0,25, cylindru -1,75 a osy 100°.
Jestliže jste však měl z oční kliniky pouze přístrojové vyšetření, pak je běžný postup takový, že optrometrista upřesní korekci pomocí zkušební skříně. Pakliže bychom měli vycházet z údajů od optometristy, pak byste ke korekci pravého oka potřeboval torickou čočku s hodnotou dioptrie -0,50, cylindru -0,75 a osy 100°. Ke korekci levého oka byste pak potřeboval torickou čočku s hodnotou dioptrie -0,25, cylindru -1,25 a osy 100°. Rozdíl by tak byl v dioptrických hodnotách pro levé oko.
Takto na dálku Vám bohužel nemůžeme doporučit nic konkrétního, neboť si nejsme jisti, ze kterých dioptrických hodnot máme vycházet. Můžeme Vám nabídnout jedno řešení, a to koupi kontaktních čoček TopVue Premium for Astigmatism. Jak jsme psali, tak hodnoty pro pravé oko by měly být stejné. Ke korekci levého oka byste si koupil obě výše uvedené možnosti. Při zkoušení byste pak vyhodnotil, která dioptrická kombinace je pro Vaše levé oko příjemnější. Protože jde o čtrnáctidenní čočky, nezapomeňte si k čočkám koupit i roztok, se kterým budete o čočky pečovat např. Laim-Care. Protože budete testovat 3 ks čoček, zvažte koupi ještě jednoho pouzdra, abyste měl třetí čočku kam uložit. V případě, že využijete naše řešení, mějte prosím na paměti, že torické (astigmatické) čočky mají na pozici 6. hodiny malou orientační značku. Pokud čočku budete nasazovat se značkou ve správné pozici, čočka se usadí rychleji. Vždy ale počkejte alespoň 20 minut. Dále bychom Vás chtěli informovat, že u značky TopVue funguje služba Garance vrácení peněz. Pokud Vám čočky z nějakého důvodu nebudou vyhovovat a budete splňovat podmínky služby, můžete ji využít a Vaše investice se Vám vrátí. Pokud byste měl další otázky, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.
MARTIN

dobrý den mám prosbu na katedře optika mi změřily zrak...výsledky jsou sph p a l +0.75...cyl P a L 0.75...axis P 15 L 9 add P a L 1:25 budu si ted koukat po brýlých ale do té doby bych si chtěl koupit obyčejné dioptrické brýle znamená to podle těchto parametrů že potřebuji brýle n ačtení s označením + 1:50 mnohokrát děkuji

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Bohužel u některých hodnot neuvádíte znaménka. Abychom si byli jisti a mohli Vám správně poradit, požádali bychom Vás o zaslání brýlového předpisu na e-mail info@cocky-optika.cz. Předem Vám děkujeme. Prozatím Vám přejeme hezký den.

Šárka Vlková

Dobrý d, ráda bych požádala o radu, dnes mi byly změřeny v nemocnici tyto hodnoty - opisuji ze zprávy: VOP 0,8 s -6,0//-1,0/35 J.č. 1,0 nat. A- NT16 mm Hg VOL 0,9 (+2) s -7,0//-0,5/0 J.č. 1,0 nat. A- NT19 mm Hg AR OP -6,0//-0,75/32 OL -7,0//-0,5/12 Přitom u mé oční doktory na konci roku naměřeno: OP -6,75=-0,25/10 stupňů a OL -7,25=-0,25/30 stupňů tak nějak si nevím rady asi s brýlovou korekcí ani s čočkami, prosím o radu, předem děkuji!

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Pro výpočet jsme vycházeli z posledního měření, tedy z nemocnice. Jestliže s kontaktními čočkami začínáte, doporučili bychom Vám nejprve čočky jednodenní. Ty jsou pro začátečníky ideální volbou. V případě, že začátečník poškodí čočku v důsledku začátečnické neobratnosti, finanční ztráta není tak velká, jako v případě ztráty čočky měsíční. Ke korekci pravého oka budete potřebovat torickou (astigmatickou) čočku např. 1 Day Acuvue Moist for Astigmatism s hodnotou dioptrie -5,50, cylindru -0,75 a osy 30°. Ke korekci levého oka Vám pak postačí sférická čočka např. 1 Day Acuvue Moist s hodnotou dioptrie -6,75. Správně byste však měla mít čočky před nákupem na internetu odborně aplikované. Na nevhodný výběr čoček totiž není možné uplatnit reklamaci. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.
Lucie Kašparová

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu při objednávce kontaktních čoček. Torické čočky nosím už léta, poslední které jsem u Vás objednávala měly hodnoty: P: - 4,50, CYL - 0,75, OSA 100° L: - 4,50 CYL - 0,75, OSA 110°. V nejnovější předpisu na brýle od očního lékaře mám hodnoty: P: - 5,25, CYL - 0,5, OSA 110° L: - 5,50 (bez cylindru). Když jsem prošla všechny torické čočky, které nabízíte, zjistila jsem, že se všechny vyrábí až od cylindru - 0,75. Znamená to, že si mohu objednat obě čočky bez jakýchkoli cylindrů tzv. že již nemusí být torické? Několik let nosím torické čočky SofLens od Bausch&Lomb, je k nim nějaká netorická altervativa? A pokud bych přeci jen na pravé oko objednávala torickou čočku, mohu k ní objednat na levé oko klasickou (netorickou)? Nosí se i takto? Moc děkuji za Vaši odpověď a objasnění. S přáním hezkého dne, Lucie Kašparová

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Opravdu je to tak, jak píšete. Torické kontaktní čočky se vyrábějí v omezeném rozsahu s hodnotami cylindru počínaje -0,75. Je-li hodnota cylindru nižší, je nutný přepočet na sféru. Ke korekci zraku obou očí Vám tak budou postačovat klasické sférické čočky. Navíc je nutné od hodnot dioptrie -3,50 resp. +3,25 upravit hodnoty dle sférické vrcholové lámavosti. Shodou okolností tak budete po úpravě pro pravé i levé oko potřebovat čočku s dioptrií -5,25. Z našeho sortimentu měsíčních hydrogelových čoček (které jste nyní nosila) bychom Vám mohli nabídnout např. SofLens 59 od Bausch & Lomb nebo Proclear Sphere od výrobce Coopervision. Správně by ovšem měla každá re-aplikace probíhat u očního specialisty. Ten Vám na základě parametrů očí, Vašich požadavků a preferencí doporučí vhodné čočky. Rozhodnete-li se vybrat si čočky sama, mějte na paměti, že na nevhodný výběr čoček nebo jejich parametrů nelze uplatnit eventuální reklamaci. Případně bychom Vám mohli nabídnout čočky TopVue Plus. Vybraná balení čoček TopVue totiž disponují službou Garance vrácení peněz. Nebudou-li Vám čočky vyhovovat, můžete je vrátit a nepřijdete o svou investici. Pokud byste měla další otázky, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám poradíme. Hezký den.
Jana Netolická

Dobrý den, mohu se prosím zeptat, jaké čočky mám zvolit při předpisu na brýle: P: SPH - 4,00, CYL +0,50, OSA 140°, L: SPH - 3,50, CYL +0,75, OSA 75°? Děkuji, Jana Netolická

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle zápisu trpíte astigmatismem, na pravém oku je však hodnota cylindru prozatím příliš nízká a bude potřeba ji převést na sféru. Navíc uvádíte kladné hodnoty cylindrů. Torické (astigmatické) čočky se však vyrábějí v omezeném rozsahu a pouze se zápornými cylindry. Bude tedy nutné kladné hodnoty převést na záporné a tento přepočet bude mít vliv na celý zápis. Pokud by byly hodnoty cylindrů záporné nebo bylo v zápise =, byl by přepočet jiný. Pro pravé oko budete potřebovat sférickou čočku s hodnotou dioptrie -3,50. Pro levé oko budete potřebovat torickou (astigmatickou) čočku s hodnotou dioptrie -2,75, cylindru -0,75 a osy 165°. Správně byste měla mít čočky vybrané a odborně aplikované očním specialistou. Ten Vám na základě parametrů očí, Vašich potřeb a preferencí navrhne vhodné kontaktní čočky. Dle zkoušky také může doladit korekci nebo změnit čočky. Rozhodnete-li se vybrat si čočky sama, mějte na paměti, že na nevhodné čočky nebo jejich parametry nelze uplatnit případnou reklamaci. V takovém případě bychom Vám z našeho sortimentu mohli nabídnout čočky TopVue Air (pro pravé oko), resp. TopVue Air for Astigmatism (pro levé oko) se službou Garance vrácení peněz. Čočky můžete vyzkoušet a pokud Vám nebudou vyhovovat, můžete je za podmínek uvedených v prokliku vrátit. Nezapomeňte, že se jedná o měsíční čočky, budete k nim tedy potřebovat i roztok k péči, např. Laim Care. Jestliže budete mít další otázky, napište nám, rádi Vám poradíme. Hezký den.
Blanka. Kubanova

Dobrý den mám v novém předpisu na brýle -1,75cyl.-1,0 AX 96 levé oko -1,25 cyl -0,75 AX 88 jaké bych měla mít kontaktní cocky dřív jsem mívala kontaktní cocky -2,5 a -2,0

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Podle předpisu máte astigmatismus, častou refrakční vadu, kterou korigují torické kontaktní čočky. Pro pravé oko budete potřebovat čočku s hodnotou dioptrie -1,75, cylindru -0,75 a osy 100°. Pro levé oko bude mít čočka hodnotu dioptrie -1,25, cylindru -0,75 a osy 90°. Správně byste měla mít čočky vybrané a aplikované očním specialistou. Ten Vám na základě parametrů Vašich očí, Vašich potřeb a preferencí zvolí vhodné čočky. V případě potřeby může reagovat na Vaše připomínky a doladit korekci nebo změnit čočky. Pokud si čočky vyberete sama, mějte, prosíme, na paměti, že na nevhodně zvolené čočky nebo jejich parametry nelze uplatnit případná reklamace. Bohužel neuvádíte, jaké čočky nyní používáte. Moc by nám při výběru tato informace pomohla. Důležité jsou jak velikostní parametry, tak materiál, z kterého jsou čočky vyrobeny. Z našeho sortimentu bychom Vám mohli proto nabídnout čočky TopVue Air for Astigmatism. Značka TopVue k vybraným balením nabízí službu Garance vrácení peněz. Jestliže by Vám čočky nevyhovovaly, můžete je při splnění podmínek služby vrátit a nepřijdete o svou investici. Nezapomeňte, že se jedná o měsíční čočky a budete k nim potřebovat i roztok k péči, např. Gelone. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám poradíme. Hezký den.
Roman Kraus

Dobrý den mám v dokladu vyšetření očí tyto hodnoty P sph -1,50 cyl +1,25 axis 160 L sph - 1,75 cyl +1,50 axis 165 Jaké si mám objednat kontaktní čočky ? Děkuji Kraus

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle zápisu máte poměrně častou refrakční vadu - astigmatismus. Ke korekci zraku tak budete potřebovat torické (astigmatické) čočky. Tyto čočky se však vyrábějí pouze s minusovými cylindrickými hodnotami, a proto bude nutné Vaše cylindrické hodnoty přepočítat na minusové. Tento přepočet se promítne do celého zápisu. Ke korekci pravého i levého oka budete potřebovat čočky s hodnotou dioptrie -0,25, cylindru -1,25 a osy 70°. Jestliže s kontaktními čočkami začínáte, doporučili bychom Vám nejprve jednodenní čočky. Ty jsou pro začátečníky ideální. Tyto čočky nevyžadují žádnou péči a jsou tak perfektní pro učení manipulace s čočkami. Z našeho sortimentu Vám můžeme nabídnout např. 1 Day Acuvue Moist for Astigmatism. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.
Gabriela Rauschová

Dobrý den, mám na jednom oku dioptrie -6,0 a na druhém -4,5, -1,0 Dp a 175 Osa. Jaké čočky byste mi doporučili prosím? Je potřeba zakoupit dvě balení, pro každé oko zvlášť? Děkuji.

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Dle zápisu se Vám na jednom oku rozvinula poměrně častá refrakční vada - astigmatismus. Z tohoto důvodu budete ke korekci potřebovat na každé oko jiný typ čočky. Jestliže s nošením čoček začínáte, doporučili bychom Vám začít s jednodenními kontaktními čočkami. Brýlové dioptrické hodnoty bude nutné pro nákup čoček upravit. Ke korekci prvního oka z Vašeho zápisu budete potřebovat sférickou čočku např. 1 Day Acuvue Moist s hodnotou dioptrie -5,50. Ke korekci druhého oka z Vašeho zápisu budete potřebovat torickou (astigmatickou) čočku např. 1 Day Acuvue Moist for Astigmatism s hodnotou dioptrie -4,25, cylindru -0,75 a osy 180°. Správně byste však měla mít čočky před nákupem na internetu odborně aplikované. Na této stránce si můžete vyhledat očního specialistu ve Vašem okolí, který s výrobcem těchto čoček spolupracuje. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.
Miriam

Dobrý den, ve zprávě od lékaře mám napsány hodnoty pro dioptrické brýle: OD -4,0, cyl -2,0, ax 145°. Jaké mám prosím zadat hodnoty pro kontaktní čočky? Děkuji za odpověď.

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Váš zápis není kompletní, uvádíte pouze hodnoty pro pravé oko. Ke korekci pravého oka budete potřebovat torickou (astigmatickou) čočku s hodnotou dioptrie -4,00, cylindru -1,75 a osy 140°. Jestliže s kontaktními čočkami začínáte doporučovali bychom Vám nejprve jednodenní čočky např. 1 Day Acuvue Moist for Astigmatism. Správně byste měla mít čočky před nákupem na internetu odborně aplikované, vyvarujete se tak nevhodné investici, kterou by se nákup na internetu, bez odborné pomoci, mohl stát. Na této stránce si můžete vyhledat očního specialistu ve Vašem okolí, který s výrobcem těchto čoček spolupracuje. Pokud byste měla další otázky, nebo byste chtěla zkontrolovat i dioptrické hodnoty pro levé oko, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Prozatím Vám přejeme hezký den.
Renata

Dobrý den, ve zprávě od lékaře mám napsány hodnoty: OD -3,0, cyl -1,0, ax 4; OS -2,75, cyl -1,75, ax 178, to jsou předpokládám hodnoty pro diaprické brýle, jaké mám prosím zadat hodnoty pro kontaktní čočky. Děkuji za odpověď.

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Ano, tyto dioptrické hodnoty jsou určené pro brýle. Dle zápisu máte astigmatismus. Ke korekci zraku tak budete potřebovat torické (astigmatické) čočky. Pro pravé oko budete potřebovat čočky s hodnotou dioptrie -3,00, cylindru -0,75 a osy 180°. Ke korekci levého oka budete potřebovat čočky s hodnotou dioptrie -2,75, cylindru -1,25 a osy 180°. Jestliže s čočkami začínáte, doporučili bychom Vám nejprve jednodenní čočky 1 Day Acuvue Moist for Astigmatism. Na této stránce si můžete vyhledat očního specialistu ve Vašem okolí, který s výrobcem čoček spolupracuje. Pokud se rozhodnete čočky koupit sama, mějte prosím na paměti, že na nevhodný výběr čoček není možné uplatnit reklamaci. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.
Jana

Dobrý den, ve zprávě mi bylo napsáno P: Sph -4.25, Cyl +0.50, axis 55, P: 29 L: Sph -4.25, Cyl +0.75, axis 68, L: 29 Řečeno mi ale bylo, že na na pravém oku mám dioptrie -3.75 a na levém dioptrie -3.50. Měla bych při koupi brýlí uvádět údaje, které jsou ve zprávě nebo dioptrie které mi byly řečeny a jak s cylindrem? Děkuji, Jana

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Pro nákup brýlí se zadávají dioptrické hodnoty z předpisu od očního specialisty. Ve Vašem případě tedy P: Sph -4.25, Cyl +0.50, axis 55, vzdálenost zornic P: 29 L: Sph -4.25, Cyl +0.75, axis 68, vzdálenost zornic L: 29. Pro nákup čoček je nutné brýlové dioptrické hodnoty přepočítat, protože se vyrábějí pouze v omezeném rozsahu, navíc s minusovými cylindry. Tento přepočet se tak promítne do celého zápisu. Pro nákup čoček byste pro pravé oko potřebovala sférickou čočku s hodnotou dioptrie -3,75. Pro levé oko byste pak potřebovala torickou (astigmatickou) čočku s hodnotou dioptrie -3,50, cylindru -0,75 a osy 160°. Pokud byste měla další otázky, napište nám, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Karolína

Dobrý den, byla jsem u očního lékaře a do zprávy mi napsal: ARF OP -3,0=-0,25/14, OL -3,0 VOP 5/5 -3,0sf. BNT 18 torr VOL 5/5 -3,0sf. BNT 19 torr V ordinaci mi bylo řečeno, že se mi zrak zhoršil a přidají mi na 3,5 dioptrie. Upřímně ale nerozumím té zprávě. Kolik tedy mám a mám na obě oči stejně dioptrií? Děkuji a přeji hezký den

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Abychom měli jistotu, rádi bychom Vás požádali o zaslání fotografie/scanu lékařské zprávy a ideálně i brýlového předpisu na e-mail info@cocky-optika.cz. Dle lékařské zprávy byste měla mít na obě oči -3,00 dioptrie, což neodpovídá tomu, co Vám lékař řekl. Předem děkujeme za doplnění. Prozatím přejeme hezký den.

Michal Novák

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz. V předchozím dotazu jsem se ptal: byl jsem u očního lékaře a ten mi napsal do nálezu: VOP: 1,0 +0,5 = -0,25 15 VOL: 1,0 -0,25 .... na dálku VOP: +1,5 = -0,25 15 VOL: +0,75 .... na blízko BT: 17/20 Co znamenají ta čísla? Jaké dioptrie mám na blízko a jaké na dálku? Co znamená BT? V optice jsem si nechal udělat brýle. Ukázal jsem i nález, který jsem dostal od OL viz výše a v objednávkovém listu je uvedeno: Čočka pro pravé, D: 75 : SPH +0,25, CYL 0,25 AXIS 105, ADD 1 Čočka pro levé oko, D 75: SPH -0,25, ADD 1. Budu mít správné dioptrie? Neudělali v optice chybu?

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Rádi bychom Vás požádali, zda byste nám mohl poslat scan nebo fotografii Vašeho brýlového předpisu, případně i objednávky z optiky na email info@cocky-optika.cz. Děkujeme a prozatím přejeme hezký den.

Michal Novák

Dobrý den, byl jsem u očního lékaře a ten mi napsal do nálezu: VOP: 1,0 +0,5 = -0,25 15 VOL: 1,0 -0,25 .... na dálku VOP: +1,5 = -0,25 15 VOL: +0,75 .... na blízko BT: 17/20 Co znamenají ta čísla? Jaké dioptrie mám na blízko a jaké na dálku? Co znamená BT?

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Rádi bychom Vás požádali, zda byste nám mohl poslat scan nebo fotografii Vašeho brýlového předpisu, případně i objednávky z optiky na email info@cocky-optika.cz. Děkujeme a prozatím přejeme hezký den.

Jana Křehlíková

Dobrý den, chci si od vás koupit brýle ale nerozumím tabulce, můžete mi podle toho nějaké brýle doporučit? Děkuji Křehlíková Jana

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Abychom Vám byli schopni doporučit vhodné brýle, potřebovali bychom znát Vaše dioptrické hodnoty. Tyto hodnoty nám můžete napsat do dalšího komentáře nebo nám můžete poslat fotografii předpisu na brýle nebo kartičky s dioptrickými hodnotami od Vašeho očního specialisty na naši e-mailovou adresu info@cocky-optika.cz. Poté Vám rádi doporučíme vhodné obroučky i brýlové čočky. Hezký den.

Andrea Juskanin

Dobrý den, rada bych si objednala dioptrické brýle, ale bohužel mi to nejde, protože nemám zadané všechny parametry. Konkrétně adici. Nemám ji v předpisu. Po zadání mi píše našeptávač, že si mám vybrat jednoohniskové čočky, ale netuším jak. Poradíte mi prosím? Děkuji

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Při volbě brýlových skel, hned v prvním kroku "1. Druh brýlových čoček" si zvolíte "brýle na dálku" (pokud jsou Vaše dioptrie minusové), nebo "Brýle na čtení" (pokud jsou Vaše dioptrie plusové). V případě, že máte naměřený ještě cylindr a osu, zadáte i tyto hodnoty. Pokud ne, necháte hodnoty nulové. Pokud byste měla další otázky, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

Petra Gebauer

Dobrý den, vybrala jsem si u vás brýle. Jak postupovat když brýle nebudou sedět vybrala jsem si velmi podobný typ obroucek, který mám, ale když bude potřeba menší úprava, můžu v optice.. Děkuji Gebauerova

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme za otázku. Detaily o vrácení brýlí najdete v obchodních podmínkách. Pokud jste si vybrala brýle sluneční, můžete je bez jakýchkoli problémů vrátit ve čtrnáctidenní lhůtě. V případě, že jste si vybrala brýle dioptrické a chcete si do nich u nás objednat i skla, pak se vrácení zaplacené částky vztahuje pouze na obruby. Skla jsou zhotovena na základě individuálního přání zákazníka a není tedy možné je vrátit. Pokud ale máte na mysli lehké přizpůsobení stranic či nosníku, jistě by Vám v seriózní optice vyšli vstříc. V případě, že budete mít jakékoli další otázky, napište nám prosím. Zatím Vám přejeme hezký den.
Marek

Dobry den, dostal jsem recept na jednoohniskove bryle do dalky. Vyznam se v nem, ale nevim ktere udaje jsou pro prave oko a ktere pro leve. Neni tam uvedeno L a P, ale J a B. Můžete poradit ktere pismeno znamena prave oko a ktere pismeno je pro leve oko? Dekuji

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme za otázku. Bohužel označení písmeny J a B je zřejmě nějaké privátní označení daného očního specialisty. Obecně se nepoužívá a nevychází ze žádné oficiální zkratky jako například z latiny OD (oculus dexter - pravé) a OS (oculus sinister - levé) nebo z angličtiny R (right) nebo L (left). Na předpisech bývá zpravidla pravé oko na prvním řádku či v levém sloupečku a oko levé na druhém řádku nebo v pravém sloupečku. Nemusí to tak ale být vždy, takže pokud chcete, můžete nám svůj předpis poslat na email info@cocky-optika.cz a až ho uvidíme, třeba budeme moudřejší. Zatím děkujeme a přejeme hezký den.

Petra

Dobrý den, poprvé si objednávám kontaktní čočky. Naměřené hodnoty od lékaře pravé oko - - 2.25. levé oko - - 0.5 cylindr DP - 0.75 Osa 80. Objednávku jsem dnes odeslala a prosím o kontrolu zda jsem objednala dobře. Předem děkuji Meszarosova

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Hodnoty pro pravé oko by měly být v pořádku, ale hodnoty pro levé oko nikoli. Jestliže máte pro levé oko dioptrii -0,50, cylindr -0,75 a osu 80°, pak potřebujete torickou kontaktní čočku, protože na tomto oku máte poměrně častou refrakční vadu - astigmatismus. Proto Vám čočky na levém oku nebudou vyhovovat. Jednodenní čočky TopVue Elite+, bohužel, v torické variantě nemáme. Jako vhodnou alternativu bychom Vám mohli doporučit 14denní kontaktní čočky TopVue premium pro pravé oko a TopVue premium for Astigmatism pro levé oko. Vaše objednávka je již vyexpedovaná. Pokud budete chtít čočky vrátit či vyměnit, kontaktujte naše zákaznické oddělení na telefonním čísle + 420 226 292 892. Hezký den.