Jak se zorientovat v předpisu na brýle?

Chcete přes brýle objednané online perfektně vidět? Pak byste měli znát své aktuální parametry (dioptrie), které najdete na svém předpisu, kartičce od optika příp. ve své lékařské zprávě. Jestli neznáte své aktuální parametry, můžete si nechat vyšetřit zrak u svého očního lékaře neboli oftalmologa. Většina očních lékařů má smlouvy se zdravotními pojišťovnami, vyšetření tedy bývá bezplatné (více informací vám poskytne vaše zdravotní pojišťovna). Další možností je přeměření dioptrií v klasické optice, které bývá zpoplatněno.

Tady je malá ukázka toho, jak může váš poukaz na dioptrické brýle vypadat. Formulářů, kam mohou lékaři a optici zapsat vaše parametry, ovšem existuje mnoho. Proto je důležité koukat na zkratky značící jednotlivé parametry očí.

Vždy si dávejte pozor na správné zadání parametrů pro pravé a levé oko. Nejčastěji bývají uvedeny hodnoty pro pravé oko a poté pro levé, není to ale pravidlo a vše záleží jen na vašem lékaři či optikovi.


Předpis od očního specialisty

Co jaká zkratka znamená?

SPH - hodnota sférických dioptrií

Zkratka SPH, příp. D. nebo Dp., označuje vaši dioptrii, která má buď minusovou hodnotu (často značena symbolem |=| rovnítka), nebo plusovou hodnotu. Na svém předpisu můžete najít též hodnotu 0.00, text „plan“ příp. prázdné políčko. Pak je hodnota vaší sférické dioptrie nulová a 0.00 si vyberete i v objednávkovém formuláři.
V našem vzorovém předpisu má SPH hodnotu –0.75 pro pravé i levé oko.

Pokud žádné dioptrie nepotřebujete a rádi byste nosili brýle jako módní doplněk, vyberte si nulové dioptrie.

CYL - cylindr

CYL označuje tzv. cylindr, který koriguje nerovnoměrné zakřivení rohovky, tzv. astigmatismus. Často bývá uveden také v kolonce "Cylindr - Dp". Jestli na vašem předpisu žádná hodnota pro cylindr není, do objednávkového formuláře zadejte 0.
Podle našeho vzorového předpisu byste zadali hodnotu –1.00 pro cylindr na pravé oko a –0.50 pro cylindr na levé oko.

AX - osa cylindru

Osa AX udává polohu cylindru a je na předpisu uvedena jen v případě, že máte astigmatismus. Osa cylindru je uváděna ve stupních, může mít hodnotu od 1 do 180 a často bývá označena pouze jako „osa“. Jestli na vašem předpisu žádná hodnota není, pak v objednávce zadejte 0.00.
Podle našeho vzorového předpisu byste zadali hodnotu 35 pro osu pravého oka a 120 pro osu levého oka.

ADD - adice

ADD najdete na předpisu pouze tehdy, pokud potřebujete multifokální brýle. Jedná se o adici, která vyjadřuje rozdíl mezi hodnotou dioptrie potřebné na dálku a hodnotou dioptrie potřebné na blízko. Pokud na vašem předpisu tuto hodnotu nemáte, vyberte si klasické jednoohniskové brýlové čočky.
V našem vzorovém receptu má adice hodnotu 2.50 pro pravé i levé oko.

PD - vzdálenost zorniček

PD neboli pupillary distance označuje vzdálenost zorniček, která je důležitá pro správné vycentrování vašich brýlových čoček. V našem formuláři je potřeba zadávat PD pro pravé a levé oko zvlášť. Ideální tedy je, když máte na svém předpisu hodnoty pro PD pravého a levého oka odděleně. Vzdálenost je v tomto případě měřena od kořene nosu k zorničce a nejčastěji se pohybuje mezi 28 – 35 milimetry.
Ve svém předpisu také můžete mít zadané pouze jedno číslo, které udává vzdálenost od zornice k zornici a nejčastěji se pohybuje v rozmezí 55 - 70 mm. Pokud toto číslo vydělíte dvěma, dostanete vzdálenost zorničky pro pravé a levé oko, kterou jednoduše zadáte do našeho objednávkového formuláře.
Jestli na předpisu není žádná zmínka o PD, použijte pro měření naše pravítko.
PD hodnotu najdete nejčastěji zadanou mimo ostatní parametry ve zkratce PD-P (pravé oko) a PD-L (levé oko). Setkat se ale můžete také s angličtinou a zkratkami PD-R (right = pravé oko) a PD-L (left = levé oko), příp. s latinou a zkratkami PD-D (dexter = pravé oko) a PD-S (siniter = levé oko).
Podle našeho vzorového předpisu byste zadali hodnotu 31 pro pravé oko a 30 pro levé oko.

Když si nebudete s čímkoliv jisti, napište nám na info@cocky-optika.cz a klidně připojte svůj předpis na brýle. Rádi vám se správným vyplněním parametrů pomůžeme.

Komentáře (10)

Pages comments: Reply to # - Zrušit
#287
Jana Křehlíková

Dobrý den, chci si od vás koupit brýle ale nerozumím tabulce, můžete mi podle toho nějaké brýle doporučit? Děkuji Křehlíková Jana

#288
info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Abychom Vám byli schopni doporučit vhodné brýle, potřebovali bychom znát Vaše dioptrické hodnoty. Tyto hodnoty nám můžete napsat do dalšího komentáře nebo nám můžete poslat fotografii předpisu na brýle nebo kartičky s dioptrickými hodnotami od Vašeho očního specialisty na naši e-mailovou adresu info@cocky-optika.cz. Poté Vám rádi doporučíme vhodné obroučky i brýlové čočky. Hezký den.

#281
Andrea Juskanin

Dobrý den, rada bych si objednala dioptrické brýle, ale bohužel mi to nejde, protože nemám zadané všechny parametry. Konkrétně adici. Nemám ji v předpisu. Po zadání mi píše našeptávač, že si mám vybrat jednoohniskové čočky, ale netuším jak. Poradíte mi prosím? Děkuji

#282
info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za otázku. Při volbě brýlových skel, hned v prvním kroku "1. Druh brýlových čoček" si zvolíte "brýle na dálku" (pokud jsou Vaše dioptrie minusové), nebo "Brýle na čtení" (pokud jsou Vaše dioptrie plusové). V případě, že máte naměřený ještě cylindr a osu, zadáte i tyto hodnoty. Pokud ne, necháte hodnoty nulové. Pokud byste měla další otázky, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme. Hezký den.

#250
Petra Gebauer

Dobrý den, vybrala jsem si u vás brýle. Jak postupovat když brýle nebudou sedět vybrala jsem si velmi podobný typ obroucek, který mám, ale když bude potřeba menší úprava, můžu v optice.. Děkuji Gebauerova

#251
info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme za otázku. Detaily o vrácení brýlí najdete v obchodních podmínkách. Pokud jste si vybrala brýle sluneční, můžete je bez jakýchkoli problémů vrátit ve čtrnáctidenní lhůtě. V případě, že jste si vybrala brýle dioptrické a chcete si do nich u nás objednat i skla, pak se vrácení zaplacené částky vztahuje pouze na obruby. Skla jsou zhotovena na základě individuálního přání zákazníka a není tedy možné je vrátit. Pokud ale máte na mysli lehké přizpůsobení stranic či nosníku, jistě by Vám v seriózní optice vyšli vstříc. V případě, že budete mít jakékoli další otázky, napište nám prosím. Zatím Vám přejeme hezký den.

#228
Marek

Dobry den, dostal jsem recept na jednoohniskove bryle do dalky. Vyznam se v nem, ale nevim ktere udaje jsou pro prave oko a ktere pro leve. Neni tam uvedeno L a P, ale J a B. Můžete poradit ktere pismeno znamena prave oko a ktere pismeno je pro leve oko? Dekuji

#229
info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme za otázku. Bohužel označení písmeny J a B je zřejmě nějaké privátní označení daného očního specialisty. Obecně se nepoužívá a nevychází ze žádné oficiální zkratky jako například z latiny OD (oculus dexter - pravé) a OS (oculus sinister - levé) nebo z angličtiny R (right) nebo L (left). Na předpisech bývá zpravidla pravé oko na prvním řádku či v levém sloupečku a oko levé na druhém řádku nebo v pravém sloupečku. Nemusí to tak ale být vždy, takže pokud chcete, můžete nám svůj předpis poslat na email info@cocky-optika.cz a až ho uvidíme, třeba budeme moudřejší. Zatím děkujeme a přejeme hezký den.

#214
Petra

Dobrý den, poprvé si objednávám kontaktní čočky. Naměřené hodnoty od lékaře pravé oko - - 2.25. levé oko - - 0.5 cylindr DP - 0.75 Osa 80. Objednávku jsem dnes odeslala a prosím o kontrolu zda jsem objednala dobře. Předem děkuji Meszarosova

#215
info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Hodnoty pro pravé oko by měly být v pořádku, ale hodnoty pro levé oko nikoli. Jestliže máte pro levé oko dioptrii -0,50, cylindr -0,75 a osu 80°, pak potřebujete torickou kontaktní čočku, protože na tomto oku máte poměrně častou refrakční vadu - astigmatismus. Proto Vám čočky na levém oku nebudou vyhovovat. Jednodenní čočky TopVue Elite+, bohužel, v torické variantě nemáme. Jako vhodnou alternativu bychom Vám mohli doporučit 14denní kontaktní čočky TopVue premium pro pravé oko a TopVue premium for Astigmatism pro levé oko. Vaše objednávka je již vyexpedovaná. Pokud budete chtít čočky vrátit či vyměnit, kontaktujte naše zákaznické oddělení na telefonním čísle + 420 226 292 892. Hezký den.