Manipulace s kontaktními čočkami

Příprava před nasazením kontaktních čoček:

 • Pečlivě si umyjte ruce a osušte ručníkem. Papírové kapesníky a utěrky jsou k sušení rukou nevhodné, protože mohou na Vašich prstech zanechat drobná vlákna. Tyto nečistoty se mohou přichytit na kontaktní čočku, kterou budete vlivem dráždění nuceni z oka vyjmout a přistoupit k opětovné aplikaci.
 • Předtím, než si začnete nasazovat nebo vyndávat kontaktní čočky, je vhodné použít pleťovou vodu určenou pro oblast kolem očí. Pleť se tím zbaví přebytečného kožního mazu a manipulace s očními víčky bude o poznání snazší.
 • Nikdy se před aplikací čoček neličte!!!

Návod v deseti krocích, jak jednoduše nasadit čočku na oči:

 1. Sedněte si před zrcadlo.
  Pokud s kontaktními čočkami teprve začínáte, je lepší použít větší zrcadlo.
 2. Kontaktní čočku opatrně vyndejte z pouzdra.
  Než otevřete nový blistr (plastová vanička s roztokem, v níž je čočka ve výrobě uložena), mírně s ním zatřepte, pro případ, že by byla čočka přilnutá ke stěně. Používejte jen konečky prstů, aby nedošlo k jejímu poškození. Nehty nemusíte mít nutně krátké. Při manipulaci s čočkami jsou někdy dlouhé nehty ku prospěchu věci, obzvláště při jejich vyjímání. S dlouhými nehty však musíte být při manipulaci mnohem obezřetnější. Pokud nehtem čočku přitlačíte, velmi snadno dojde k jejímu protržení či vyštípnutí. Reklamace v tomto případě nejsou výrobci uznávané.
 3. Poté, co vyndáte kontaktní čočku z pouzdra/blistru si osušte ukazováček, aby na něm čočka lépe držela.
 4. Z profilu se podívejte na kontaktní čočku, není-li „naruby“. Nasazení kontaktní čočky na oko
  Některé čočky mají svůj povrch opatřený indikátorem. Například produkty značky Johnson& Johnson jsou označeny číselným kódem 123, který musí být ve správné pozici při pohledu z profilu na čočku čitelný zleva doprava. Pokud Vaše čočky nemají indikátor, při pohledu z boku nesmějí mít na svých okrajích ostré „zobáčky“. Okraje čočky musí směřovat vzhůru. Pokud si nejste jisti, podívejte se na čočku z profilu a pak ji obraťte naruby a posuďte, kdy byl sklon jejího okraje strmější – tak byla čočka v pořádku.
 5. Prohlédněte si čočku z vnější strany, je-li ve správné poloze, jestli se například částečně neobrátila.
 6. Začněte s nasazováním u pravého oka.
  Tento postup zachovejte, abyste čočky omylem nezaměnili.
 7. Opřete se lokty o stůl.
  Opřete si lokty, aby se Vám neklepaly ruce a dejte si zrcadlo co nejblíže k sobě.
 8. Stáhněte dolní víčko opatrně pravým prostředníkem dolů.
  Ukazováčkem druhé ruky popotáhněte horní víčko nahoru, to proto, abyste si přirozeným reflexem neznemožnili nasazení čočky.
 9. Při nasazování čočky se dívejte přímo do zrcadla, jemně přiložte čočku na oko – podívejte se nahoru a dolů, pusťte víčka a zkuste zamrkat. Pokud se na čočku během manipulace s ní dostala nějaká nečistota a dráždí Vás v oku, posuňte kontaktní čočku prstem dolů na bělmo, oko tím pádem začne slzet a nečistoty se odplaví. Nebo můžete čočku vyjmout, opláchnout v roztoku a celý proces zopakovat. V okamžiku, kdy Vás čočka bude trápit v oku i nadále, vyměňte ji za novou.
 10. Tento postup proveďte i u levého oka.
  Čočku do levého oka můžete nasadit stejným způsobem jako u pravého. To znamená aplikovat ji opět pravou rukou, nebo můžete čočku nasadit levým ukazováčkem a pravým si povytáhnout horní víčko. Vyberte si postup, který Vám bude více vyhovovat.

Je čočka správně nasazená?

 • Správně jste nasadili kontaktní čočku v případě, že Vás nikde v oku neškrábe, vidíte ostře, a prakticky ani nevíte, že ji v oku máte.
 • Při sledování televize nebo monitoru počítače můžete občas přestat mrkat, tím dojde k vysušení očí. Pokuste se toho vyvarovat, nebo použijte oční kapky – stačí jedna kapka 1x – 2x denně. Kapat lze však i neomezeně dle potřeby.

Jak vyjmout kontaktní čočky z oka?

 • Nejprve si umyjte ruce a pečlivě osušte ručníkem. Posaďte se před zrcadlo.
 • Ukazováčkem levé ruky stáhněte spodní víčko a čočku posuňte prstem dolů na bělmo, kde bude snazší ji uchopit. Také přilnutí čočky je zde mnohem slabší než na rohovce.
 • Opatrně zmáčkněte čočku palcem a ukazováčkem směrem od koutků doprostřed oka. Při správném postupu Vám zůstane mezi prsty a bez problémů ji vyjmete z oka.
 • Vyjmutou kontaktní čočku manuálně očistěte v dlani či na hřbetu ruky a poté vložte do roztokem naplněného pouzdra, kde ji ponechejte k dezinfekci po dobu, kterou stanovuje výrobce roztoku.

Komentáře (1)

Máte nějaké otázky nebo názor?
Aleksia

Poprosím upozorněte mě o platbě dobírku abych nezapomela na peníze doma a potom se nevracela Dekuju

Odpověď info@cocky-optika.cz

Dobrý den, děkujeme Vám za komentář. Dne 29.3.2021 jsme předali Vaši zásilku dopravci. Nyní je už doručení v jeho režii. Dopravce vždy zákazníka informuje o průběhu doručení. Takže byste měla mít již sms nebo e-mail o tom, že dopravce převzal zásilku, kterou Vám bude v nejbližších dnech doručovat. Řiďte se prosím informačními zprávami od dopravce. Hezký den.