Zásady správného čištění čoček roztokem

Roztok na kontaktní čočky je velice důležitou součástí nošení kontaktních čoček. Díky němu čočky zůstávají nejen vlhké a pohodlné, ale také bez bakterií, jiných mikroorganismů a s co nejnižším množstvím usazenin. Nosíte-li vícedenní kontaktní čočky, používání roztoku se nevyhnete.

roztoky na čočky

Základní rozdělení roztoků na kontaktní čočky

1) Peroxidové roztoky

Jedná se většinou o 3% roztok peroxidu vodíku. Reakce se spouští buď za pomoci destičky umístěné již přímo na dně pouzdra, nebo za pomoci tabletky. Peroxidový systém čištění je bezpochyby nejefektivnějším a nejzdravějším způsobem ošetřování kontaktních čoček, vyžaduje však důslednost a dodržení přesného postupu. Používáte-li peroxidový roztok, je nezbytně nutné, aby proběhla fáze neutralizace. To, že je neutralizace ukončena, jednoduše poznáte tak, že se přestanou uvolňovat bublinky vznikající při této chemické reakci. Podrobný návod na použití je vždy uveden v příbalovém letáku konkrétního roztoku.

Výhody

  • Kontaktní čočky není nutné mechanicky čistit. Mechanické čištění zastanou bublinky vznikající při chemické reakci.
  • Peroxidové roztoky poskytují efektivnější dezinfekci a jsou účinné například i proti Akantamébě.
  • Neobsahují konzervační látky. Jsou tedy vhodné pro alergiky.

Nevýhody

  • Nezneutralizovaný roztok se nesmí dostat do očí. Je nezbytně nutné, aby neutralizace byla ukončena. V opačném případě může roztok způsobit štípání a pálení očí nebo dokonce poleptání očí.
  • Časová náročnost – neutralizační fáze trvá cca 6 hodin a není možné ji zkrátit.
  • Nelze používat k péči o barevné a crazy čočky.

2) Univerzální či víceúčelové roztoky

Jak název napovídá, tyto roztoky plní více funkcí. Roztok čočku dezinfikuje, čistí, zvlhčuje a je také určen k uchování čoček. Do této skupiny patří všechny neperoxidové roztoky na trhu (viz sekce Roztoky na kontaktní čočky). Ač některé z nich nesou označení „NO RUB“, doporučujeme čočky před uložením do pouzdra vždy pečlivě mechanicky očistit. Snaha co nejvíce zatraktivnit uživatelům práci s kontaktními čočkami vedla řadu výrobců k doporučení tohoto způsobu ošetřování. Efekt odstranění nečistot, depozit i samotné dezinfekce je však v porovnání s klasickým způsobem nesrovnatelně horší. Ideálním způsobem je tedy po vyjmutí z oka čočku zakápnout roztokem a poté buď mezi prsty (palec, ukazováček) nebo bříškem prstu v dlani krouživými pohyby nebo křížem lehce přetřít po obou stranách. Podrobný návod na použití je vždy uveden v příbalovém letáku konkrétního roztoku.

Výhody

  • Nehrozí poleptání očí v důsledku nedodržení doporučeného postupu.
  • Časová nenáročnost – relativně krátká doba působení roztoku.
  • Lze používat na barevné a crazy čočky.
  • Vhodné pro začátečníky.

Nevýhody

  • Čočky je nutné mechanicky očistit.
  • Dezinfekční účinek je nižší než u peroxidových roztoků.
  • Obsahují konzervační látky, které u citlivějších osob mohou způsobit alergickou reakci.

Čemu se vyvarovat při používání roztoku

  • Hrdlem otevřené lahve roztoku se nedotýkejte žádného povrchu (může dojít ke kontaminaci).
  • Ze stejného důvodu lahev vždy pevně uzavřete.
  • Dodržujte dobu použitelnosti roztoku po jeho otevření.
  • Pouzdro po dezinfekci vypláchněte roztokem a nechte oschnout. Nikdy nepoužívejte stejný roztok 2x!
  • Nepřelévejte roztok z velké láhve do menších cestovních lahviček (riziko kontaminace roztoku).
  • Roztok po datu expirace, po době použitelnosti od otevření nebo roztok vystavený extrémním teplotám má snížené dezinfekční schopnosti.

Komentáře (1)

Máte nějaké otázky nebo názor?
Jiří Cina

Dobrý den, chtěl bych si u vás objednat měsíční kontaktní čočky. Jaký roztok mi doporucite a jak se s tím zachází ? Myslím tím správnou higienu. Tzn. Jak často měnit roztok v pouzdru na čočky ?

Odpověď info@cocky-optika.cz
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Roztoky se v základu dělí na dvě velké skupiny - víceúčelové roztoky a peroxidové roztoky. Při používání peroxidového roztoku je nutné striktně dodržet pokyny výrobce, protože kdyby zcela neproběhla neutralizace roztoku, mohlo by dojít k podráždění očí. Peroxidové roztoky jsou například: EasySept a AO SEPT PLUS HydraGlyde. K peroxidovým roztokům náleží i speciální pouzdro s košíčky na čočky a s katalyzačním diskem. Více používané a oblíbenější jsou víceúčelové roztoky. Jejich složení je jemnější a velmi účinné v odstraňování nečistot. Doporučili bychom Vám roztok Gelone nebo Laim-Care. Oba tyto roztoky mají ve svém složení hyaluronát sodný, který zvyšuje pohodlí čoček při nošení, protože jim dodává nadstandardní lubrikaci. Postup při čištění víceúčelovým roztokem je ve zkratce následující: oba kalíšky pouzdra na čočky naplníte čerstvou dávkou roztoku, musíte mít perfektně umyté a osušené ruce, čočky vyjmete z očí a položíte na dlaň nebo hřbet ruky, pokapete několika kapkami roztoku a jemně čočku promnete prstem (manuální čištění je velmi efektivní na odstranění nečistot), čočky pak uložíte do pouzdra a necháte je v roztoku čistit a regenerovat nezbytně dlouhou dobu, která je vždy dána výrobcem - nejčastěji je to 4 nebo 6 hodin. Ráno pouzdro otevřete, nasadíte si čočky a roztok vylijete. Pouzdro opláchnete trochou roztoku a necháte volně oschnout. Dávku roztoku v pouzdře tedy měňte při každém čištění čoček. Pokud byste čočky zrovna nenosil, nenechávejte je ve stejné dávce roztoku déle než 5 dnů. Po 5 dnech proces čištění zopakujte a dávku roztoku vyměňte. Nezapomínejte také na pravidelnou výměnu pouzdra na kontaktní čočky. Nejdéle pouzdro používejte 3 měsíce, raději ho ale měňte častěji. Návod na čištění vždy najdete v příbalovém letáku produktu. Pokud by Vás zajímalo cokoli dalšího, napište nám. Zatím Vám přejeme hezký den.