Děti a brýle

Děti a brýle

dívka_s_brýlemi

V současné době nám může přijít, že vídáme daleko častěji děti s brýlemi. Důvodem je lepší osvěta, dokonalejší přístroje, ale také např. preventivní screening, který nabízejí některé mateřské školy.
Dětské oko se nejvíce mění během prvních 12 měsíců života. Jeho vývoj ovšem trvá až do cca 6 až 8 roku . Zraková vada se může projevit hned po narození nebo v předškolním či školním věku (stejně jako kdykoliv později). U dětí je velmi důležité vadu odhalit co nejdříve. Nezanedbávejte tedy preventivní prohlídky, ani případná podezření, že něco není v úplném pořádku. Je lepší jít zbytečně s očnímu specialistovi než něco opomenout. Pokud vadu přehlížíme nebo ji neodhalíme včas, hrozí riziko poškození zraku. Nejsou-li totiž zraková centra dostatečně a vhodně podněcována, naruší se jejich vývoj. Zrak dětí je proto kontrolován u pediatra v rámci preventivní prohlídky. Má-li pediatr pochybnosti, odesílá dítě k očnímu specialistovi. Zároveň je důležitá součinnost rodičů. Všímejte si různých varovných signálů – zda dítě nenaklání při pozorování předmětu hlavu, nepřivírá oči, nesedá si blízko k televizi nebo se třeba nevyhýbá kreslení nebo prohlížení obrázků. Máte-li podezření na jakoukoliv odchylku, konzultujte Vaše pochyby s pediatrem. Na pozoru se také mějte, pokud sami nosíte brýle nebo jste se v dětství léčili s nějakou oční vadou.

Nejčastější oční vady u dětí

  • Krátkozrakost (myopie)
    Dítě nevidí na dálku. Při pohledu do dálky vnímá neostrý obraz předmětu. Často se myopie zjistí až po nástupu dítěte do školy, kdy nevidí na tabuli.
  • Dalekozrakost (hyperopie)
    Dítě nevidí na blízko. Hyperopie se objeví u každého novorozence, postupem času však většinou vymizí. Často je dalekozrakost spojena se šilháním.
  • Astigmatismus
    Tuto vadu způsobuje nepravidelné zakřivení rohovky případně vzácněji oční čočky. Astigmatismus zapříčiňuje zhoršené vidění na všechny vzdálenosti. Často je doprovázen dalekozrakostí či krátkozrakostí.
  • Tupozrakost (amblyopie)
    Dítě má sníženou schopnost vidění. Vjemy z jednoho oka jsou potlačeny. Slabší oko se tak přestane vyvíjet, zakrní a vznikne tupozrakost. Dítě ovšem mnohdy nepociťuje žádné omezení a tupozrakost je často zjištěna náhodně.
  • Šilhání (strabismus)
    Jedno z očí nebo střídavě obě oči dítěte se při pozorování předmětu stáčejí jiným směrem. Není-li tato oční vada léčená, může dojít k trvalému poškození zraku. Šilhání je zapříčiněno poruchou okohybných svalů či v důsledku vrozeného nebo získaného poškození vidění.

Děti a vyšetření u očního lékaře

Před vyšetřením u očního lékaře je vhodné dítě připravit a vysvětlit důkladně, co ho čeká. Máte-li možnost, volte specializovanou dětskou ordinaci. Dětské oční ordinace jsou na malé pacienty připravené a počítají s tím, že ne vždy jde vše podle plánu. Přípravou ovšem můžete snížit diskomfort a nejistotu dítěte a také ulehčit práci lékařům. V první části vyšetření dítě absolvuje orientační měření na přístrojích, čtení obrázků či značek, ukazování pozice písmene E. Je možné, že bude při zjištění odchylek následovat tzv. rozkapání očí. Toto rozkapání vyřadí cca po 30–40 minutách vliv akomodace oka, která je u dětí velmi vysoká. Eliminuje se tak riziko nesprávně naměřených hodnot dioptrií. Dále následuje přístrojové měření dioptrií očí, které vám lékař sdělí a vysvětlí výsledek vyšetření.

Jak vybírat dětské brýle

Už dávno není nošení brýlí „za trest“ a rozhodně se za brýle dítě nemusí stydět. Přestože je v současné době na výběr spousty dětských brýlí, je důležité nechat si poradit odborníky a také vybírat společně s dítětem. Přeci jenom brýle nebudete nosit vy, ale vaše dítě. Dejte mu prostor na vlastní názor a pořiďte brýle, které se dítěti líbí a bude je rádo nosit. Povzbuzujte ho a buďte pro dítě oporou.
Dbejte na to, aby brýle anatomicky odpovídaly dětskému obličeji, byly dítěti pohodlné a ideálně byly vyrobené z pružného a nerozbitného materiálu. Pro nejmenší děti lze pořídit brýle s pružnými gumovými spoji, s lehce ohybatelnými stranicemi a bezšroubovými obrubami. V současné době je nabídka vážně rozmanitá.
Při výběru čoček myslete na to, že velmi často dochází k jejich výměně při každé kontrole, tedy zhruba každý půl rok. Není tedy nezbytně nutné pořizovat nejdražší variantu.

TIP na závěr

Je-li dítě na brýlích závislé a nemůže bez nich fungovat, vřele doporučujeme pořídit druhé brýle. V případě jakékoliv nehody nebo při výměně čoček záložní brýle jistě oceníte.
Nezapomeňte, že na dioptrické brýle přispívá dětem zdravotní pojišťovna . Pro více informací o výši příspěvku kontaktujte vaši zdravotní pojišťovnu.

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?