Jak udržet oči v dobré kondici

pohled d strany

Věděli jste, že oční svaly lze trénovat stejně jako svaly ve zbytku těla? Cvičením lze dosáhnout lepších zrakových funkcí, a to v každém věku. Okohybné svaly totiž věkem také stárnou a pomocí cvičení lze tento proces zpomalit.
Oči jsou nejcennějším smyslem a jeho poškození či ztráta představuje významné omezení kvality života. Na náš zrak má vliv mnoho faktorů – tělesná dispozice, celková kondice, onemocnění, úraz, věk nebo životní styl. Některé věci změnit nelze, jiné jsou ovšem v našich rukách a jsme schopni s nimi pracovat. Jak tedy udržet oči v dobré kondici?
Je známo, že cvičením lze zmírnit některé oční vady nebo dokonce zlepšit zrak. Pokud trpíte nějakou závažnější oční vadou, navštivte však nejprve lékaře a vše s ním konzultujte. Na základě vašich potíží lékař doporučí konkrétní cviky. Pokud jste prodělali operaci očí, necvičte nejméně jeden měsíc.

Tipy na jednotlivé cviky

  • Mrkání
    Lidské oko běžně mrkne zhruba 20 x za minutu. Četnost mrknutí však ovlivňuje činnost, kterou právě provádíme. Při práci s počítačem mrkneme podstatně méněkrát, cca 8 x za minutu. Přitom mrkání zajišťuje správné rozprostření slzného filmu na povrchu oka a jeho správné zvlhčení. Zkuste se soustředit na mrkání. V případě práce u monitoru si dejte každých 20 minut pauzu. Zadívejte se do dálky a zamrkejte. Uvolníte a zvlhčíte oči.
  • Rozhýbejte oči
    popis fotky Jako rozcvičku rozpohybujte oči do všech směrů. Střídejte směr pohybu očí, těkejte očima, měňte frekvenci i rozsah pohybu. Svaly se zahřejí a budou připraveny na další cvičení.
    Očima pohybujte ze strany do strany – nejprve doleva a pak doprava. Po docvičení opět nechte oči odpočinout.
    Očima pohybujte co nejvýše nahoru a pak co nejníže dolů tak, abyste cítili napětí. Očima pohybujte pomalu a pravidelně. Po několika opakování zavřete oči a dejte jim odpočinout.
    Pohybujte očima do uhlopříčky – zleva nahoře doprava dolů a poté zprava nahoře doleva dolů. Několikrát opakujte. Nakonec následuje opět relaxace očí.
    Pomalu pohybujte očima ve směru hodinových ručiček. Poté postup opakujte, ovšem proti směru hodinových ručiček. Protáhnete tak okohybné svaly. Cítíte-li únavu očí, cvičení přerušte a na chvíli si odpočiňte - zavřete si oči.
  • Přeostřování
    Střídavě zaostřujte zrak na blízký předmět (cca 20 – 30 cm) a poté na předmět vzdálený minimálně 5 metrů. Opakujte a po docvičení opět nechte oči odpočinout.
    Tento cvik je důležitý zejména pro ty, kteří pracují celý den u počítače. Při zraku upřeném do blízké vzdálenosti používáme zaostřovací sval. Při intenzivním použití je sval strnulý, nedokáže se rychle uvolnit a tím pádem zaostřit oko na vzdálenější předmět.
  • Závěrečné uvolnění
    Na závěr nezapomeňte oči uvolnit. Zakryjte si oči dlaněmi a relaxujte.

Co tedy dělat pro lepší zrak?

  • Pravidelně navštěvovat očního specialistu.
  • Používat ochranné pomůcky v létě i v zimě.
  • Nosit brýle nebo kontaktní čočky s odpovídající korekcí.
  • Při nošení kontaktních čoček o ně vhodně pečovat a dodržovat zásady správné hygieny.
  • Nepřetěžovat oči, dopřát jim pauzu.
  • Dbát na vyváženou stravu, zařadit do jídelníčku antioxidanty a potraviny bohaté na omega mastné kyseliny.
  • Často pobývat na čerstvém vzduchu nebo alespoň často větrat.
  • Nekouřit.
  • Pravidelně provozovat oční cvičení.

Komentáře

Máte nějaké otázky nebo názor?